Обнародваха новия закон за БНБ

Обнародваха новия закон за  БНБ

Обнародваха новия закон за БНБ

Новият Закон за Българската народна банка (БНБ), който ще влезе в сила от деня, посочен в Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България е обнародван в Държавен вестник, съобщиха от централната банка.

С приемането на този закон се изпълнява изискването за правна конвергенция на устройствения закон на българската централна банка, като се осъществява правната й интеграция в Евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на Република България. Новият Закон за Българската народна банка отразява и правните несъответствия, отчетени в Докладите за конвергенция на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия. Основен подход в закона е прилагането на законодателна техника, която избягва възпроизвеждането на пряко приложимите ДФЕС и Устава на Европейската система от централни банки и на Европейската централна банка, а вместо това, където е уместно, се включват препратки към тях, посочват от БНБ.

В рамките на формалната процедура на съгласуване на новия устройствен закон на българската централна банка, на 18 септември 2023 г. Управителният съвет на ЕЦБ прие Становище относно интеграцията на Българската народна банка в Евросистемата (CON/2023/27). В становището си ЕЦБ изразява позитивна оценка както за целта на закона да се постигне необходимото равнище на правна конвергенция, така и използваната в него техника да се избягва възпроизвеждането на пряко приложимите разпоредби от правото на Съюза, допълват от БНБ.

Припомняме, че парламентът одобри на второ четене поправките в Закона за БНБ на 1 февруари. Процедурата по избор на ръководството на Централната банка се запазва непроменена, като управителят на БНБ ще продължи да се избира от НС, а по негово предложение съответно и подуправителите, които ръководят управленията „Емисионно“, „Банково“ и „Банков надзор“.

Другите трима членове на УС се назначават от президента. Мандатът им остава 6 години. В закона се регламентира и управлението на резервните активи на БНБ, които не са свързани с паричната политика на евросистемата.

С новия закон се създава правна рамка, която съответства изцяло на разпоредбите на Договора за функционирането на Европейския съюз и на Устава на Европейската система на централните банки и ЕЦБ.

В закона се предвижда изрично в какви видове активи и инструменти могат да се инвестират резервите на БНБ. 

Разписана е възможността БНБ да управлява чужди активи - на ЕЦБ, на централни банки извън Еврозоната, международни организации, държавни институции, общини или фондове, създадени със закон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ