Около половината от възрастните във водещи икономики са стресирани относно личните си финанси

Около половината от възрастните във водещи икономики са стресирани относно личните си финанси

Поне половината от възрастните хора в редица водещи икономики съобщават, че са стресирани по отношение на личните си финанси и казват, че инфлацията е една от основните причини, пише Си Ен Би Си.

Значителен брой също казват, че се чувстват по-зле финансово от родителите си и са песимистично настроени за финансовото бъдеще на децата си, установи международното проучване за финансовата сигурност, проведено от SurveyMonkey.

В САЩ, Австралия, Испания и Мексико около 70% от възрастните казват, че са „много или донякъде стресирани“ по отношение на своите финанси. Този дял пада леко до  63% в Обединеното кралство, 57% в Германия, 55% в Швейцария и приблизително 50% от в Сингапур и Франция.

В тези страни между половината и две трети от хората заявяват, че се смятат за част от средната класа - с изключение на Обединеното кралство, където 37% сами се причисляват към тази група.

И все пак, въпреки че средната класа традиционно се счита за финансово стабилна, а в действителност между 45% и 62% от тези, които се поставят в тази група, казват, че „живеят от заплата до заплата“.

Половината от възрастните в Австралия, Германия и Обединеното кралство споделят, че са по-зле, отколкото преди пет години.

Междувременно от изследваните страни само възрастните в Сингапур и Мексико са по-склонни да кажат, че са по-добре финансово от родителите си.

Инфлацията е широко посочвана като източник на финансов стрес, заедно с липсата на спестявания, икономическата нестабилност и нарастващите лихвени проценти.

Проучването сред 4342 възрастни е проведено през март и публикувано днес,

„Здравето на глобалната икономика, макар и приглушено в някои области, не се отразява във възприятията на обикновения човек... Въпреки представянето на икономиката като цяло, приблизително половината от възрастните са стресирани относно личните си финанси във всяка анализирана страна по света“, каза Ерик Джонсън, главен изпълнителен директор на SurveyMonkey, в придружаваща статия.

Глобалният икономически растеж се забавя, но повечето развити икономики избегнаха рецесиите, които бяха очаквани на фона на висока инфлация и повишения на лихвените проценти. Пазарите на труда се оказаха устойчиви, но многобройни проучвания показват мрачни настроения сред потребителите, които бяха силно засегнати от покачването на цените на битовите сметки и ежедневните стоки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
Лятото не е само сезон - то е двигател на по-високите печалби в някои бизнеси