Джером Пауъл: Фалитът на SVB показа, че Фед трябва да засили надзора над средните банки

Джером Пауъл: Фалитът на SVB показа, че Фед трябва да засили надзора над средните банки

Джером Пауъл: Фалитът на SVB показа, че Фед трябва да засили надзора над средните банки

Фалитът на Silicon Valley Bank и други регионални банки показва, че централната банка трябва да засили надзора върху средните банки. Това заяви председателят на Федералния резерв Джером Пауъл в реч в Мадрид на конференцията за финансова стабилност, организирана от Испанската централна банка, предаде YahooFinance.

„Тези събития предполагат необходимост от засилване на нашия надзор и регулиране на институции, които са с размера на Silicon Valley Bank. Очаквам с нетърпение да оценя предложенията за такива промени и да ги приложа, когато е подходящо”, каза гуверньорът на Фед.

Коментарите на Пауъл идват в момент, когато централната банка се стреми да преоборудва инструментите за регулация на средните банки. Фед иска да въведе нов набор от по-високи капиталови изисквания като част от глобалната регулаторна рамка Базел III, които ще принудят някои банки да поддържат по-големи буфери срещу загуби.

Тези по-строги правила вече бяха в процес на разработка преди колапса на няколко регионални американски банки през пролетта. След тези проблеми регулаторите ясно дадоха да се разбере, че искат да се уверят, че новият подход се прилага към институции, подобни по размер на First Republic или Silicon Valley Bank. И двете банки имаха активи за над 200 млрд. долара по време на фалита си.

Миналата седмица Пауъл каза, че не очаква по-малките обществени банки да бъдат обект на по-високи капиталови изисквания, които вероятно ще бъдат предложени по някое време това лято. На институции с най-малко 100 млрд. активи може да се наложи да се съобразят с новите изисквания. Отново миналата седмица Пауъл беше питан многократно от републиканците в Капитолия за рисковете от налагането на по-високи капиталови изисквания и „колко капитал е твърде много капитал“. Председателят на Фед призна, че по-високите изисквания представляват баланс между по-стабилна банкова система и потенциал за по-малко кредитиране.

„Много ще зависи от правилното определяне на спецификата и трябва да имаме предвид, че винаги има компромиси във всяка финансова регулация“, каза Пауъл в четвъртък. „В допълнение, САЩ печелят от своята богата, многостепенна банкова екосистема и това разнообразие трябва да бъде запазено“, добави той.

Според негобанковата система е много по-силна в резултат на капиталовите изисквания и предпазните мерки, изградени около най-големите банки след финансовата криза през 2008 г.

„Събитията от последните няколко месеца биха били много по-трудни за управление, ако най-големите банки бяха недостатъчно капитализирани или неликвидни“, каза той.

Наблюденията на Пауъл идват, след като Фед публикува резултатите тазгодишния си стрес тест в сряда. Те показаха, че всичките 23 американски банки, които трябва да преминат през изпитанието, могат да продължат да отпускат заеми на домакинствата и бизнеса по време на хипотетична тежка рецесия.

„Мащабните тегления на депозити и фалитите през 2023 г. обаче бяха болезнени напомняния, че не можем да предвидим всички стресове, които неизбежно ще дойдат с времето “, каза Пауъл днес. „Следователно не трябва да ставаме самодоволни относно устойчивостта на финансовата система.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ