Пазарите гледат с надежда към новата седмица

Пазарите гледат с надежда към новата седмица

С оптимизъм, но и известна предпазлизвост стартира борсовата търговия на големите пазари днес, повлияна най-вече от плановете за растеж на Китай и очаквано в следващите дни изявление на шефа на Фед Джером Пауъл за следващите стъпки в стратегията на регулатора за овладяване на инфлацията в САЩ.

Европейските пазари стартираха с оптимизъм, но впоследствие настъпиха известни колебания.

FTSE 100 на Обединеното кралство се очакваше да стартира с пункт отгоре до 7950 пункта, но към 13.00 отбеляза спад с над 26 процентни пункта до 7918 пункта, по данни на CNBC.

Германският DAX се покачи с малко над 36 процентни пункта до 15,614.82

Френският CAC се повиши с почти 30 процентни пункта до 7378, а италианският FTSE MIB отскочи със 102 процентни пункта до 27 925 пункта

Фючърсите на американските акции останаха без промяна в понеделник, тъй като Уолстрийт е в очакване на седмица, изпълнена с икономически данни и най-новия коментар от Федералния резерв.

Изминалата седмица бе положителна за основните средни стойности. Dow Industrials добави 1,75% миналата седмица, слагайки край на четириседмична серия от загуби. S&P 500 напредна с 1,90%, докато Nasdaq завърши седмицата с ръст от 2,58%.

Тези печалби идват дори след като доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации се покачи над психологическото ниво от 4% в различни точки миналата седмица. Покачването на 10-годишната доходност повишава разходите за заеми за потребителите и може да сигнализира за спад в доверието на инвеститорите.

„Ако се страхувате от рецесия, вземете 10-годишната съкровищни бонове“, препоръча Шри Кумар от Sri-Kumar Global пред CNBC в петък. „Днес акциите са губещо предложение и докато не видите, че оценките падат значително, просто не се доверявайте на ралито (б.р. препоръките визират пазарите в петък).“

Важните катализатори и ориентири накъде ще поемат пазарите тази седмица включват изклушване в Конгреса във вторник и сряда на председателя на Фед Джеръм Пауъл, който ще насочи инвеститорите и законодателите към плановете на централната банка за овладяване на инфлацията и нейната кампания за повишаване на лихвените проценти в бъдеще.

Търговците също очакват февруарския отчет за работните места в петък, който следва януарския силен отчет, показал, че икономиката е добавила 517 000 нови позици. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакват положителните новини да продължат с данни за 225 000 нови работни места през миналия месец.

На азиатските пазари търговията бе разнопосочна най-вече под влияние на информацията за плановете на Китай да се придържа към по-ниски от очакваното цели за растеж на икономиката.

В Австралия, S&P/ASX 200 се повиши с 0,62%, за да завърши сесията си на 7328,6, преди очаквано важно решение на Австралийската централна банка, свързано с паричния курс.

Nikkei 225 финишира на зелена територия като се повиши с 1,11% до 28 237,78, а Topix се покачи с 0,84% до 2 036,49.

В Южна Корея Kospi нарасна с 1,2% до 2462,62, тъй като данните за инфлацията през февруари показаха допълнително забавяне на показателя

В континентален Китай, Shanghai Composite  падна с 0,19% до 3322,03, а компонентът Шенжен отбеляза понижение с  0,1% до 11 842,88. Индексът Hang Seng  се бореше за посока и последно се повиши с 0,2% в последния си час на търговия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ