Пречките за разплащанията на Русия с китайските партньори се засилиха през август

Пречките за разплащанията на Русия с китайските партньори се засилиха през август

Някои руски компании са изправени пред нарастващи забавяния и растящи разходи за плащания с търговски партньори в Китай, оставяйки транзакции на стойност десетки милиарди юани в неизвестност, казаха пред Ройтерс  източници, които са пряко запознати с проблема.

Руски компании и длъжностни лица в продължение на няколко месеца отбелязваха забавяне на транзакциите, след като китайските банки затегнаха мерките след западните заплахи за вторични санкции за работа с Русия. Източниците казаха, че проблемът се е засилил този месец.

Китайските държавни банки затварят транзакции с Русия "масово" и плащания на стойност милиарди юани са задържани, каза източник, близък до правителството, който говори при условие за анонимност пред Ройтерс.

Китай е най-големият търговски партньор на Русия с дял от една трета от външната търговия със страната през миналата година и доставя артикули като жизненоважно промишлено оборудване и потребителски стоки, които помагат на Русия да устои на западните санкции. Той също така осигурява доходоносен пазар за много руски износни стоки, на които Китай разчита, от нефт и газ до селскостопански продукти.

След като Министерството на финансите на САЩ през юни заплаши с вторични санкции банки в Китай и други страни за работа с Русия, китайските банки започнаха да заемат много строга позиция по отношение на транзакциите, каза източник от една от водещите платформи за електронна търговия в Русия. 

„В този момент всички трансгранични плащания към Китай спряха. Намерихме решения, но отне около три седмици, което е много дълго време, обемите на търговията паднаха драстично през това време“, каза източникът.  Едно работещо решение беше да се купи злато, да се премести в Хонконг и да се продаде там, като се депозират пари в местна банкова сметка, каза лицето.

Неназовани източници казаха пред Ройтерс, че някои руски фирми са използвали вериги от посредници в трети страни, за да обработват транзакциите си и да заобикалят проверките за съответствие, извършвани от китайски банки. В резултат на това разходите за обработка на транзакции са се повишили до 6% от транзакционните плащания, от почти нула преди, казаха те.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ