Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ройтерс: Кристалина Георгиева събира подкрепа за втори мандат начело на МВФ
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева има интерес към втори петгодишен мандат начело на глобалния кредитор и е готова да си осигури достатъчна подкрепа сред страните членки, съобщава Ройтерс като се позовава на добре запознати източници.
Настоящият мандат на Георгиева изтича на 30 септември.
Миналата седмица тя спечели подкрепата на френския финансов министър Бруно льо Мер, който каза пред репортери по време на срещите на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-20 в Сао Пауло, че Георгиева е свършила „страхотна работа“ в ръководенето институцията и че Франция ще подкрепи я за втори мандат.
Подкрепата на Льо Мер е от критично значение, като се има предвид, че европейските страни традиционно номинират кандидат за ръководител на МВФ, въпреки че всички членове на Европейския съюз трябва да се съгласят. Окончателното решение се взема от управителния съвет на институцията.
Миналата седмица Георгиева каза пред Ройтерс, че е съсредоточена върху предстоящата работа, а не върху това дали да търси нов мандат. На брифинг за пресата в четвъртък говорителят на МВФ Джули Козак отправи въпроси за втори мандат към самата Георгиева.
Агенция Блумбърг първа съобщи, че Георгиева се интересува от втори мандат и че вероятно има достатъчна подкрепа.
Георгиева е втората жена начело на МВФ и първият представител на страна с развиваща се пазарна икономика.
Запазването на Георгиева за втори мандат би помогнало да се отговори на дългогодишните опасения, повдигнати от нововъзникващите пазари и развиващите се страни относно американско-европейския дуопол в двете световни финансови институции - МВФ и Световната банка.
Самоопределяща се като „вечен оптимист“, мандатът на Георгиева бе белязан от огромни сътресения за глобалната икономика, вариращи от избухването на пандемията от COVID-19 само месеци след встъпването ѝ в длъжност до руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Тя е съсредоточена върху укрепването на икономическите перспективи за средносрочен растеж, който изостава от историческите нива, и управлението на текущите предизвикателства, свързани с държавния дълг.
Избледняващи критики
Георгиева си навлече критики вътре и извън МВФ в началото на мандата си за оказания от нея натиск за включване на изменението на климата като фактор в докладите за наблюдение на икономиките на страните членки и големия ѝ интерес към нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.
Тя изигра важна роля в осигуряването на големи заеми за Украйна, като помогна да се катализират допълнителни средства за подкрепата на нейната икономика на фона на руската инвазия.
Георгиева също преживя голямо лично предизвикателство през 2021 г., когато изпълнителният съвет на МВФ изрази пълното си доверие в нея, след като разгледа оплакванията, че докато е работила в Световната банка, където е била главен изпълнителен директор преди да поеме висшия пост в МВФ, е оказвала натиск върху персонала да промени данни в полза на Китай.
Източници, запознати с процеса на МВФ за назначаване на ръководител, твърдят, че изборът ще бъде уреден бързо, след като Европа се обедини около кандидат.
Макар че има месеци до края на мандата на Георгиева, някои хора, запознати с въпроса, казват, че има логика да се вземат решения преди пролетните срещи на МВФ и Световната банка на 15-20 април, така че въпросът за лидерството да не засенчи вече запълнения дневен ред за срещите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.