Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж, очаква „меко приземяване“
Международният валутен фонд повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж на фона на по-добри перспективи както за Съединените щати, така и за Китай - двете най-големи икономики в света, както и за по-бързото от очакваното намаляване на инфлацията, пише Ройтерс.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас заяви, че актуализираната световна икономическа перспектива показва, че се очертава „меко приземяване“ на икономиката, но общият растеж и световната търговия все още остават по-ниски от историческото средно ниво.
„Откриваме, че световната икономика продължава да проявява забележителна устойчивост и сега сме в последното спускане към „мекото приземяване“, като инфлацията намалява стабилно и растежът се задържа“, каза Гуриншас.
МВФ посочи, че подобрената перспектива е подкрепена от по-силните частни и публични разходи въпреки строгите парични условия, както и от увеличеното участие на работната сила, подобрените вериги за доставки и по-евтините цени на енергията и суровините.
Фондът прогнозира глобален икономически растеж от 3,1% през 2024 г., което е с две десети от процентния пункт повече от октомврийската прогноза. Прогнозата за 2025 г. остава непроменена 2,5%. За периода 2000-2019 г. средното ниво на растеж е 3,8%.
МВФ също така очаква растеж на световната търговия от 3,3% през 2024 г. и 3,6% през 2025 г. - доста под историческата средна годишна стойност от 4,9%.
В същото време институцията се придържа към прогнозата си от октомври за обща инфлация от 5,8% за 2024 г., но понижи прогнозата за 2025 г. до 4,4% в сравнение с 4,6% през октомври. С изключение на Аржентина, където се наблюдава скок на инфлацията, общата инфлация ще бъде по-ниска, каза Гуриншас.
Развитите икономики се очаква да отбележат средна инфлация от 2,6%, което е с четири десети от процентния пункт по-малко спрямо прогнозата от октомври, като инфлацията ще достигне целите на централните банки от 2% през 2025 г. На нововъзникващите и развиващите се пазари обаче инфлацията ще бъде средно 8,1% през 2024 г., преди да падне до 6% през 2025 г.
МВФ посочи, че средните цени на петрола ще се понижат с 2,3% през 2024 г., спрямо прогнозирания през октомври спад от 0,7%, и отбеляза, че се очаква цените да паднат с 4,8% през 2025 г.
Новите скокове на цените на суровините от геополитически шокове, включително продължаващи атаки срещу корабоплаването в Червено море, могат да удължат строгите парични условия, предупреждават от фонда. Гуриншас заяви пред репортери, че МВФ следи отблизо развитието в Близкия изток, но по-широкото икономическо въздействие остава „сравнително ограничено“.
„Изглежда, че към момента не представлява основен източник на потенциално подновяване на инфлацията от страна на предлагането“, каза той.
Съединените щати получиха едно от най-големите подобрения в януарската актуализация на перспективите на МВФ, като сега се прогнозира брутният вътрешен продукт на страната да нарасне с 2,1% през 2024 г. През октомври прогнозата бе за ръст от 1,5%. Очаква се растежът да се забави до 1,7% през 2025 г.
Гуриншас приписа фискалната подкрепа и силните потребителски разходи за промяната в прогнозата. Той обаче отбеляза, че МВФ е казал на Вашингтон, че има опасения, че някои от неговите субсидии за местни производители и други индустриални политики могат да нарушат глобалните търговски правила.
Прогнозата за Еврозоната бе понижена, като сега се очаква икономиката на региона на единната валута нарасне само с 0,9% през 2024 г. и 1,7% през 2025 г. Най-голямата европейска икономика – Германия, се очаква да отчете минимален растеж на БВП от 0,5% през 2024 г. вместо прогнозираните през октомври 0,9%.
Прогнозата на МВФ е брутният вътрешен продукт на Китай да нарасне с 4,6% през 2024 г., което ревизия нагоре с четири десети от процентния пункт спрямо октомври. За 2025 г. се очаква растеж от 4,1%. Гуриншас каза, че тласъкът отразява значителна фискална подкрепа от страна на властите и по-малко тежкото от очакваното забавяне, произтичащо от сектора на имотите.
По думите му Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Английската централна банка се очаква да поддържат лихвените проценти стабилни на настоящите нива до втората половина на 2024 г., като след това се очаква постепенно понижение.
Гуриншас добави, че пазарите са били „прекалено оптимистично настроени“ по отношение на перспективите за ранно намаляване на лихвените проценти от големите централни банки и преоценка може да повиши дългосрочните лихвени проценти и да предизвика по-бърза фискална консолидация, която ще натежи върху перспективите за растеж.
Растежът на нововъзникващите пазари и развиващите се икономики като цяло се очаква да достигне 4,1% през 2024 г., като нововъзникващите и развиващите се страни в Европа ще получат повишение поради по-силния от очаквания растеж в Русия на фона на високите военни разходи, свързани с продължаващата война в Украйна.
Прогнозата е брутният вътрешен продукт на Русия да нарасне с 2,6% през 2024 г., което с 1,5 процентни пункта повече от очакваното през октомври. За 2025 г. се очаква забавяне на растежа до 1,1%. МВФ каза, че може да има допълнителни ревизии, тъй като числата са предварителни и има въпроси относно степента на руските фискални стимули.
Отрицателният растеж в Аржентина понижи прогнозата за региона на Латинска Америка и Карибите, като растежът вероятно ще намалее до 1,9% през 2024 г.. Растежът трябва да се повиши до 2,5% през 2025 г., отбеляза МВФ.
Гуриншас каза, че глобалната перспектива отразява по-балансирани възходящи и низходящи рискове, като рискът от по-широк конфликт в Близкия изток се компенсира от перспективата, че по-ниските цени на горивата могат да помогнат на инфлацията да спадне по-бързо от очакваното.
„В този момент гледаме на тях като на балансирани“, каза той, като добави, че много от низходящите рисковете (особено по отношение на дезинфлацията), наблюдавани преди година, не са се материализирали.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.