Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Румъния пуска държавни ценни книжа за населението с лихва от 6.5%

Румъния за първи път ще предложи 10-годишни държавни ценни книжа, деноминирани в евро, за инвеститори на дребно. Облигационната емисия предлагаща купон от 6.5%, съобщава местното издание Ziarul Financiar.
Този ход идва, докато правителството се подготвя за серия от големи плащания по еврооблигации, започващи в края на 2025 г., на фона на продължаващ натиск върху бюджета.
Министерството на финансите е понижило лихвените проценти с 5 базисни пункта за облигации, деноминирани в местна валута, и е предприело още по-мащабно намаление за облигациите в евро с по-кратък срок, в отговор на силното търсене на инструменти в чуждестранна валута напоследък. Пазарните анализатори отдават скока в интереса на продължаващите опасения относно стабилността на румънската лея и дългосрочните инфлационни рискове.
Новата емисия облигации бележи стратегическа промяна в подхода на правителството към финансирането на бюджета, насочвайки се към инвеститорите на дребно, търсещи дългосрочна експозиция в евро. Тя също така отразява нарастващата необходимост от финансиране в твърда валута, за да се покрие разширяващият се фискален дефицит на Румъния и да се рефинансира съществуващия публичен дълг.
Румъния трябва да започне да изплаща серия от големи външни заеми, започвайки на 29 октомври 2025 г. Първото падежиране е на еврооблигация от 1.97 милиарда евро, емитирана през 2015 г., по която вече са изплатени 540 милиона евро лихви. През 2026 г. ще падежират допълнителни еврооблигации на стойност 4.3 милиарда евро, представляващи емисии, пласирани между 2016 и 2018 г., когато глобалните лихвени проценти бяха значително по-ниски.
Тези плащания допълнително натоварват националния бюджет, който вече е под натиск заради дефицита, който се очаква да остане над 6% от БВП в краткосрочен план. Задълженията по вътрешния дълг, които са значително по-големи и предимно деноминирани в леи, усложняват допълнително предизвикателството.
С тази нова емисия облигации правителството цели да осигури стабилно дългосрочно финансиране директно от населението, заобикаляйки нестабилните институционални пазари. Схемата „Фиделис“ се използва от времето на пандемията от COVID-19, за да се насърчи инвестирането на домакинствата в държавни ценни книжа.
Чрез предлагането на висока лихва по дългосрочни облигации в евро, Министерството на финансите цели да се възползва от натрупаните спестявания на румънските домакинства, като същевременно се хеджира срещу външни рискове при рефинансирането.
Кои държави предлагат облигации за инвеститори на дребно?
През последните години няколко държави в Европа използват подобни програми за финансиране, насочени към дребните инвеститори.
През 2023 г. Белгия пусна емисия едногодишни държавни облигации за инвеститори на дребно, които се оказаха изключително популярни. Емисията набра над 21 милиарда евро, надхвърляйки всички предварителни очаквания. Причината беше по-високата доходност в сравнение с банковите депозити.
Италия редовно предлага специализирани емисии облигации като BTP Italia и BTP Futura, насочени специално към местните домакинства, с данъчни облекчения и доходност, обвързана с инфлацията.
Програмата Certificados de Aforro в Португалия пък позволява на домакинствата да инвестират в държавен дълг с фиксирана или променлива доходност, като книжата се предлагат директно от държавния трезор.
Гърция също обмисля връщане към емисии за населението, но засега основно разчита на институционални инвеститори от последната дългова криза насам.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.