България изтегли нов вънешен дълг за 3,2 млрд. евро

България изтегли нов вънешен дълг за 3,2 млрд. евро

Министерството на финансите успешно пласира за втори път през 2025 г. облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро.

Първият транш се състои от облигации със срочност 10 г., обем от 2,00 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 г., обем от 1,20 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%, съобщиха от ведомството.

От Министерството на финансите отчитат, че са получили заявки за финансиране в общ размер 13 млрд. евро, като това представлява най-високият инвеститорски интерес достиган до момента. Според ведомството той е катализиран от решението на Съвета на ЕС за приемане на на България в еврозоната от 1 януари, както и увеличените след това решение кредитни рейтинги на страната от Standard & Poor`s, Fitch Ratings и Scope Ratings.

„Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните две транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Десетгодишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента облигации на Република България на международните капиталови пазари. Доходността по двадесетгодишния транш постигна исторически най-ниския спред за Република България спрямо осреднения лихвен суапи и спрямо германските федерални облигации в този матуритетен сегмент“, обясняват от финансовото министерство.

От ведомството посочват, че дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. До момента на емисията, привлеченото пазарно дългово финансиране за тази година е в размер на 2,1 млрд. лв. чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар и 4 млрд. евро, пласирания в края на април 2025 г. чрез двоен транш еврооблигации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ