Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Русия предлага промени на платежната система в рамките на БРИКС
Русия предлага промени в трансграничните плащания, извършвани между страните от БРИКС (BRICS), насочени към заобикаляне на глобалната финансова система, тъй като силно санкционираната страна се стреми да защити собствената си икономика, съобщава Блумбърг.
Алтернативите включват разработване на мрежа от търговски банки, които могат да извършват такива трансакции в местни валути, както и установяване на директни връзки между централните банки, според доклад, изготвен от руското финансово министерство, Руската централна банка и базираната в Москва консултантска компания Yakov & Partners.
"Мултивалутната система" ще трябва "да защити своите участници от всякакъв външен натиск като извънтериториални санкции", се казва в доклада, в който също така се твърди, че интересите на САЩ "не винаги са съобразени с интересите на други участници" в глобалните финансови мрежа.
Планът включва и създаването на центрове за взаимна търговия със стоки като нефт, природен газ, зърно и злато.
САЩ и техните западни съюзници наложиха мащабни санкции на Русия, след като президентът Владимир Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Те замразиха чуждестранните активи на Русия и изхвърлиха големите руски кредитори от системата за финансови съобщения SWIFT. В отговор Русия се опита да намали зависимостта си от долара, напомня Блумбърг.
Други страни от БРИКС обаче, които не са изправени пред същите санкционни усложнения, продължават да дават приоритет на достъпа до базираната на долари финансова система. В световен мащаб 58% от международните плащания, с изключение на тези в еврозоната, включват зелените пари, докато доларът се използва в 54% от външнотърговските фактури към 2022 г., според Институтът "Брукингс".
Докладът беше публикуван в момент, когато Путин се готви да приеме лидери за годишната среща на върха на БРИКС в Казан от 22-24 октомври. Групата БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири през януари, за да включи Иран, Обединените арабски емирства, Етиопия и Египет.
Русия също така предлага използването на "технология на разпределен регистър" (DLT) или нова мултинационална платформа, която да позволява сетълменти с токени.
"Основното предимство на използването на модел за сетълмент DLT е елиминирането на кредитния риск", придружаващ конвенционалната банкова настройка, се казва в доклада, цитиран от Блумбърг и БНР.
DLT може също така да намали времето и разходите за обработка, тъй като кореспондентските субекти и проверките за съответствие ще отсъстват, спестявайки на страните от БРИКС до 15 млрд. долара годишно, ако половината от всички трансгранични трансфери използват такива трансакции, твърдят авторите на доклада.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.