Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Швейцария подготвя реформа на системата за банков надзор
Швейцария подготвя реформа, която трябва да промени системата за надзор на банките в страната. В следващите дни правителството ще представи своите предложения, които се отнасят до различни области - от изискванията за капитал и ликвидност до корпоративното управление, съобщи Bloomberg.
Причината за реформите бяха сериозните проблеми, с които се сблъска миналата година една от най-големите швейцарски банки Credit Suisse, която в крайна сметка беше купена от UBS. Една от целите на новите правила е да се промени начина, по който швейцарските банки оценяват риска. Причината за подобни промени е друга ситуация от миналата година, когато банката Julius Baer трябваше да отпише дългове от $700 милиона след фалита на най-големия си клиент, компанията за недвижими имоти Signa.
Фокусът на реформата е засилване на ролята на финансовия регулатор Finma. Тази седмица Стефан Валтер, който преди беше топ мениджър на Европейската централна банка и отговаряше за надзора на системно важни банки в еврозоната, стана неин ръководител. Много експерти смятат, че банковият надзор в Швейцария все още е значително по-хлабав, отколкото в останалата част на Европа или Съединените щати. „Не бих нарекъл швейцарските власти напълно безсилни, но със сигурност има някои неща, които трябва да се променят. Finma определено се нуждае от повече ресурси, за да действа наравно с банките“, каза Иван Ленгвилер, професор по икономика в университета в Базел и ръководител на експертната група, изготвила предложенията за реформа.
По-специално, досега Finma нямаше възможност да глобява банки - новите правила дават на регулатора такива правомощия. Освен това сега топ мениджърите на банките ще носят лична отговорност за вземането на определени решения или бездействието. Регулаторът също така ще може да налага изисквания на банките по отношение на размера на бонусите към ръководството и да ограничава размера им. Обмисля се и възможността за въвеждане на по-строги изисквания за капитал и ликвидност, въпреки че, както отбелязват експертите, този елемент може да предизвика повече съпротива от страна на банките, отколкото други нови правила. Особено внимание ще бъде отделено на UBS, най-голямата банка в Швейцария. Finma вече увеличи екипа, работещ с банката, и планира два стрес теста за настоящата година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.