Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Спад на борсите в Европа, докато инвеститорите следят развитието на търговските преговори със САЩ*

Европейските борсови индекси регистрираха леки понижения в ранната търговия във вторник, след като отчетоха месечни загуби за юни в предишната сесия, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 2,22 пункта, или 0,41%, до 539,15 пункта. Немският показател DAX се понижи със 138,04 пункта, или 0,58%, до 23 771,57 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 23,42 пункта, или 0,27%, до 8 737,54 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 45,64 пункта, или 0,6%, 7 620,27 пункта.
Опасенията относно американските мита и тяхното въздействие върху глобалния растеж отново излязоха на преден план, тъй като крайният срок 9 юли за постигане на сделки със САЩ бързо наближава.
„Днес ние носим тежестта на търговските несигурности, която тежи върху европейските акции“, каза Ипек Озкардеская, старши анализатор в Swissquote Bank.
Междувременно Блумбърг съобщи, че Европейският съюз е отворен за сделка, която би наложила универсални 10% тарифи върху много от износните му стоки, но блокът търси ангажименти от САЩ за намаляване на тарифите в някои ключови сектори като фармацевтични продукти, алкохол, полупроводници и търговски самолети.
„Новините предполагат, че ЕС може да приеме универсалните мита от 10% на администрацията на Тръмп, но въпросите относно ключови сектори се задават“, заяви Озкардеская, като добави, че ако тези сектори не бъдат освободени от допълнителните тарифи, въздействието върху европейските компании може да бъде значително. Комисарят по търговията на ЕС ще проведе преговори във Вашингтон тази седмица, за да избегне по-високи тарифи.
Акциите на InPost се сринаха с 5,32%, след като компания, контролирана от Advent International, предложи около 3,5% дял в компанията за автоматизирани станции за съхранение и доставка на колети на институционални инвеститори.
Днес председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард ще се присъедини към панел с няколко други ръководители на централни банки, включително председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, на форума на ЕЦБ в Синтра, Португалия.
Лагард заяви в понеделник, че несигурността ще остане ключова характеристика на световната икономика.
В САЩ инвеститорите очакват гласуването по законопроекта на Тръмп за намаляване на данъците и разходите.
Междувременно производствената активност в еврозоната показа допълнителни признаци на възстановяване през юни, тъй като новите поръчки спряха да намаляват за първи път от повече от три години
Ръст в САЩ
Основните борсови индекси на Уолстрийт регистрираха повишения в понеделник, като трейдърите приключиха месеца с още повече рекордни върхове, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 275,5 пункта, или 0,63%, до 44 094,77 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor's 500 се повиши с 31,88 пункта, или 0,52%, до 6 204,95 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 96,27 пункта, или 0,47%, до 20 369,73 пункта.
Повишенията в понеделник дойдоха след отмяната на данъка върху цифровите услуги в Канада в опит да улесни търговските преговори със САЩ. В петък американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ „прекратяват ВСИЧКИ дискусии относно търговията с Канада“. Първоначалните плащания по данъка трябваше да започнат в понеделник и щяха да се прилагат за компании като Google, Meta и Amazon.
Инвеститорите очакват обявяването на евентуални търговски сделки между САЩ и техните търговски партньори, тъй като 90-дневната отсрочка на т. нар. „реципрочни мита“ на Тръмп изтича следващата седмица. В понеделник министърът на финансите Скот Бесент заяви, че има „държави, които преговарят добросъвестно“.
Сделките на този фронт могат да бъдат финализирани, след като законопроектът на Тръмп за данъците и разходите бъде приет, заяви директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет в предаването пред Си Ен Би Си в понеделник. Законопроектът с малка разлика премина ключово процедурно гласуване в Сената в събота вечер. Ако бъде приет от Сената, той е изправен пред несигурен път в Камарата на представителите, където някои депутати от Републиканската партия се противопоставиха на ревизиите в последната версия на законопроекта.
Въпреки че предстоящият краен срок за мита и законопроектът за данъци биха могли да допринесат за повишаване на волатилността през останалата част от 2025 г., фундаменталните показатели на акциите и подобряващата се пазарна ширина, наред с други фактори, биха могли да означават, че скорошният импулс ще продължи, заяви Тери Сандвен от U.S. Bank Wealth Management.
„Стената на тревогата се разпада, тъй като акциите достигат исторически върхове“, каза главният стратег по акции, чиято цел за края на годината от 6325 предполага близо 2% ръст на S&P 500 от затварянето в понеделник. „Инфлацията е стабилна, лихвените проценти са в диапазон, а печалбите са с тенденция към по-високи стойности. Това е благоприятен фон за продължаване на покачването на акциите с началото на втората половина на годината.“
Търговията в понеделник сложи край на месец юни, в рамките на който основните индекси отбелязаха рязко възстановяване до рекордни нива. S&P 500 се повиши с близо 5% през месеца, докато технологичният Nasdaq скочи с повече от 6%. Dow добави повече от 4% към стойността си през юни.
И трите основни индекса завършиха второто тримесечие със солидни печалби, като S&P 500 напредна с повече от 10%, Nasdaq се повиши с близо 18%, а Dow Jones отчете ръст от близо 5%.
Разнопосочна търговия в Азия
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати във вторник, докато инвеститорите анализираха рекордните печалби на Уолстрийт и глобалното въздействие на тарифната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, чието 90-дневно отсрочване на тарифите изтича следващата седмица.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа спад от 501,06 пункта, или 1,24%, до 39 986,33 пункта, след като предходната сесия достигна 11-месечен връх.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 13,32 пункта, или 0,39%, до 3 457,75 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши 4,03 пункта, или 0,19%, до 2 078,88 пункта.
Прочуването на Caixin/S&P Global показа, че производствената активност в Китай се е повишила през юни, като PMI индексът достигна 50,4 пункта спрямо 48,3 пункта през май. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ниво от 49 пункта. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.
Южнокорейският показател Kospi напредна със 17,95 пункта, или 0,58%, до 3 089,65 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете минимален спад от 1,2 пункта, или 0,01%, до 8 541,1 пункта.
Борсата в Хонконг остана затворена заради национален празник.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,68 пункта, или 0,07%, до 1 025,90 пункта. BGBX40 се повиши с 0,69 пункта, или 0,37%, до 188,70 пункта. BGTR30 регистрира ръст от 3,65 пункта, или 0,39%, до 940,97 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 226,26 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часa
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.