Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сривът на рублата доведе до девалвация на националната валута на Казахстан
На фона на краткосрочния срив на рублата през миналата седмица курсът на казахстанската национална валута тенге падна повече от другите световни валути, като единственото изключение беше аржентинското песо, съобщава Bloomberg.
Централната банка на Казахстан стигна до заключението, че спадът на тенге е "реакция на отслабването на рублата", заяви пред агенцията подуправителят на регулатора Алия Молдабекова.
"Очевидно е, че все още съществува връзка между обменните курсове на рублата и тенге спрямо долара. Но вече не наблюдаваме такава висока или линейна корелация, както преди", каза тя.
Една от причините за спада на курса на тенге беше нежеланието на износителите да продават чуждестранна валута в очакване на по-нататъшно отслабване след първоначалния спад на рублата, каза тя. Алия Молдабекова допълни, че "сътресенията са се засилили" от отложеното търсене на долари през периода, когато е трябвало да се извършат големи данъчни плащания.
От края на юни 2022 г. казахстанската валута е спечелила почти 90% спрямо рублата, отбелязва Блумбърг. "Динамиката на тенге все повече се диктува от настроенията на глобалните инвеститори. Връзката между рублата и тенге напоследък много отслабна, защото руската рубла вече има своя собствена фундаментална история, която няма нищо общо с тенге", добави Алия Молдабекова.
На фона на спада на рублата Съветът на директорите на Централната банка на Русия повиши основния лихвен процент с 3,5 процентни пункта до 12% на извънредно заседание на 15 август. От регулатора увериха, че решението е взето с цел ограничаване на рисковете за ценовата стабилност. Пазарните участници смятат, че въздействието на решението на Централната банка за основния лихвен процент е недостатъчно за подкрепа на рублата, и очакват други мерки за подкрепа, включително връщане на задължителната продажба на приходи от износ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.