Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Възходът на европейските банки привлича обратно купувачите, но и „мечките“
Инвеститорите се надпреварват в покупките на акции на европейски банки след изненадващо добрия сезон на корпоративните отчети, тласкайки цените на книжата на компаниите от сектора до многогодишни върхове. Това рали обаче привлече и вниманието на продавачите на къси позиции, които залагат, че оптимизмът е малко вероятно да продължи, пише Ройтерс.
Индексът на европейските банки SX7P надмина прага от 200 пункта в петък, достигайки най-високото си ниво от август 2015 г., тъй като доверието в способността за печалба на сектора нараства, докато Федералният резерв на САЩ и Английската централна банка се въздържат от дългоочакваните намаления на лихвените проценти.
Но броят на инвеститорите, които правят къси залози срещу някои големи банки, също нараства, което предполага, че те не са убедени, че възстановяването ще продължи.
Броят на фондовете, залагащи на спад на цената на акциите на британската банка NatWest Group, почти се е удвоил между 2 януари и 3 май от 16 до 31, според данни от Hazeltree, която предоставя софтуер и други услуги за инвестиционни фондове.
Deutsche Bank е сред другите европейски банки, които също привлякоха окото на спекулантите, посочват от Hazeltree, докато 21 инвеститори залагат на късо срещу листната в Амстердам ING, в сравнение със само седем фонда в началото на годината.
Въпреки че процентът на акциите, срещу които има къси залози, не се проследява, данните на Hazeltree са показателни за позиционирането на инвеститорите, тъй като около 700 фонда за управление на активи допринасят за него на обобщена и анонимна база.
Продавачите са инвеститори, които правят пари от спадове в стойността на акциите. Те заемат акции, продават ги и след това ги купуват отново, след като цената е паднала, генерирайки печалба от разликата в стойността.
Нарастването както на краткосрочния, така и на дългосрочния инвеститорски интерес към европейските банки отразява все по-разминаващите се възгледи за икономиката на региона и способността на потребителите и компаниите да се справят с по-високи за по-дългосрочни разходи по заеми, казаха някои анализатори.
Други анализатори, включително Бенджи Крийлан Сандфорд капиталов анализатор в Algebris Investments, казаха, че превъзходството на банковия сектор спрямо по-широкия европейски пазар - с около 10% до момента, е изострило фокуса върху техническите пазарни индикатори.
„Оттук нататък индивидуалният избор на акции ще играе все по-важна роля“, коментира той.
Късите залози на фондовете за акциите на европейските банки също могат да се разглеждат като защитна стратегия срещу потенциални икономически ветрове в региона, каза Бруно Шнелер, управляващ партньор в Erlen Capital Management в Цюрих.
Повишените нива на кредитиране на хедж фондовете в САЩ показват, че някои влагат пари там, където виждат възможности, каза Шнелер, след тенденцията мнозина да стоят настрани през последните години.
Европейските банки отново под светлината на прожекторите
Шефовете на европейските банки потвърдиха, че са забелязали скок в инвеститорския интерес тази година, след поредица от по-добри от очакваните финансови отчети.
Това включва NatWest, която привлече най-голям интерес към късите продажби по стойност според данните на Hazeltree, докато банката се подготвя за измъкването си от държавната собственост.
Въпреки че това би трябвало да е дългосрочна благодат за банката, нарастването на късите залози може да отразява опасенията, че обсъжданата продажба на акции на дребно от правителството може да не привлече голямо търсене.
Британските банки също са изправени пред по-широки притеснения относно забавянето на търсенето на потребителски кредити и неизпълнението на ипотечните кредити, които се очаква да нараснат през 2024 г., тъй като по-високите разходи засягат способността на кредитополучателите да изплащат задълженията си, според консултантската фирма EY.
Инвестиционните банки в региона също се представиха добре през първото тримесечие, като Deutsche Bank отчете много по-добра от очакваната печалба.
Силното тримесечие на европейските банки също контрастира с редица големи банки в САЩ, където разходите се повишиха значително и изпревариха ръста на приходите, каза Найджъл Моден, ръководител на банковото дело и капиталовите пазари за региона на EMEIA в EY.
Инвеститорите обърнаха внимание, каза Моден, и акциите на европейските банки се повишиха средно с 2% в деня на отчитането резултатите спрямо индекса на европейските банки.
Един висш банков изпълнителен директор приписа бързо подобряване на настроенията към акциите на банките в Обединеното кралство през последните шест месеца, с нарастващи изплащания на дивиденти и скромни оценки, привличащи инвеститори от Съединените щати, Канада и Япония.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.