Свръхбогатите чужденци във Великобритания настояват за плосък данък по италиански модел

Свръхбогатите чужденци във Великобритания настояват за плосък данък по италиански модел

Британските свръхбогаташи, които не са данъчно задължени, настояват правителството да въведе режим на плосък данък в италиански стил, за да предотврати изтичането на богатство, тъй като техният преференциален статут е застрашен, съобщи CNBC.

Лобистката група „Чуждестранни инвеститори за Великобритания“, в която членуват чуждестранни граждани и техните съветници, заедно с мозъчния тръст Oxford Economics предложиха многостепенен данъчен режим, при който от богатите чужденци ще се събира единна годишна такса в замяна на освобождаване от данък върху наследството на активи извън Обединеното кралство и британски данък върху доходи и печалби от чужбина за период до 15 години.

Такива налози ще се събират в зависимост от нетното богатство на лицето, като предложените годишни такси варират от 200 000 британски лири  (260 447 щатски долара) за лица със състояние до 100 млн. паунда и годишен данък от 2 млн. паунда за лица със състояние над 500 млн. паунда. Това се различава от режима в Италия, където наскоро бе удвоена ставката от 200 000 евро годишно, независимо от размера на богатството.

 „Чуждестранни инвеститори за Великобритания“ ще се срещне с правителствени служители в четвъртък, за да обсъди предложенията.
„Ако няма стабилност, хората вече планират да напуснат“, заяви Лесли Маклауд Милър, главен изпълнителен директор на Foreign Investors for Britain, пред CNBC  по време на събитие за обявяване на предложенията.

Статутът на лице, което не е гражданин на Обединеното кралство, е данъчно правило от колониалната епоха, което позволява на хората, живеещи в Обединеното кралство, но с местожителство в друго населено място, да избягват плащането на данък върху доходите и капиталовите печалби, получени в чужбина, за период до 15 години. Към 2023 г. приблизително 74 000 души ще се ползват от този статут, в сравнение с 68 900 души през предходната година.

Макар че режимът отдавна е политически спорен, през последните месеци той бе подложен на натиск, след като през август Лейбъристката партия обяви плановете си да  ускори планираното премахване на статута на недомлъвки, като забрани и използването на тръстове за предпазване на чуждестранни активи от данъка върху добавената стойност.

Това се случва в момент, когато министърът на финансите Рейчъл Рийвс се очаква да обяви ударно увеличение на данъците в бюджета си на 30 октомври, тъй като се стреми да запълни недостига на средства в публичните финанси, който вече е 40 млрд. лири. Преди това се посочваше, че сумата е 22 млрд. паунда. 

Ответни мерки 

Преди това Рийвс заяви, че отпадането на програмата може да донесе на хазната 2,6 млрд. паунда (3,38 млрд. долара) в рамките на следващото правителство.

Изследване на Oxford Economics от миналия месец обаче предупреди, че вместо това плановете могат да струват на данъкоплатците 1 млрд. паунда до 2029/30 г. само под формата на преки приходи. Според оценките на изследваните 72 души, които не са данъчно задължени, от пристигането им във Великобритания досега те са инвестирали в икономиката общо близо 8,5 млрд. лири.

„Това е само малка част от парите, инвестирани от недомлъвки, така че тези инвестиции са изложени на риск“, заяви в сряда Алекс Стюарт, асоцииран директор в Oxford Economics.

Всъщност някои от тях вече са започнали да предприемат изпреварващи действия.

Ново проучване, публикувано в сряда от икономическия мозъчен тръст, показва, че нерегистрираните по занятие лица, които са участвали в проучването, вече са се освободили от поне 842,2 млн. паунда в очакване на промените.
Няколко чуждестранни лица, присъствали на събитието, но пожелали да запазят анонимност, заявиха, че обмислят преместване в юрисдикции като Италия, Швейцария и Дубай, ако бъдат приети по-строгите планове.
Според проучването от сряда, в което са участвали 115 чуждестранни граждани и 42 консултанти, около един от всеки десет (13 %) все пак би продължил с плановете си за напускане, ако бъде въведен данък върху наследството, в сравнение с 98 %, които са заявили, че ще напуснат, ако предложеният режим на плосък данък не бъде въведен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ