Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Технологичните акции поведоха европейските фондови борси нагоре*
Европейските акции се повишиха в ранната търговия в понеделник, като тези от технологичния сектор поведоха печалбите, следвайки ръста на Уолстрийт вчера и печалбите на изложените на Китай промишлени предприятия, подкрепени от обявените от Пекин мерки за подпомагане на местния фондов пазар, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 записа ръст от 2,41 пункта, или 0,53%, до 453,8 пункта. Немският показател DAX се повиши с 65,79 пункта, или 0,42%, до 15 697,61 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 42,81 пункта, или 0,59%, до 7 272,41 пункта. Пазарите в Обединеното кралство останаха затворени заради официален празник.
Европейският индекс на технологичните компании SX8P напредна с 1,01%, проследявайки ралито на Уолстрийт в последната сесия след изказванията на председателя на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл на симпозиума за икономическа политика на централната банка в Джаксън Хол в петък.
„Джаксън Хол не е променил нашата позиция по отношение на политиката на Фед, данните до момента сочат за пауза (в повишението на лихвите) на следващата среща и пазарът се чувства комфортно с този наратив“, каза Георгиос Леонтарис, главен инвестиционен директор за Швейцария и EMEA (Европа, Близък Изток и Африка) в HSBC Global Private Banking and Wealth.
Свързаните с Китай сектори като автомобилостроителите (SXAP) и промишлеността (SXNP) напреднаха съответно 0,22% и 0,63%, след като финансовото министерство на страната заяви в неделя, че намалява на 0,1% гербовия налог върху борсовите сделки, „за да съживи капиталовия пазар и да повиши доверието на инвеститорите“.
Силно зависимите от китайския пазар компании от сектора на луксозните стоки също отчетоха печалби, като акциите на LVMH, Kering и Hermes поскъпнаха съответно с 0,47%, 0,57,% и 0,41%.
Междувременно очакванията за лихвените проценти в еврозоната останаха ниски след речта на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард късно в петък на симпозиума в Джаксън Хол.
Ръководителя на централната банка на Латвия Мартин Казакс каза в събота, че може би е твърде рано за ЕЦБ да спре повишаването на лихвените проценти сега.
Проучване показа, че настроението сред германските износители е допълнително помрачено през август, въпреки че имаше признаци на подобрение в сектор на химикалите..
Френският министър на финансите Бруно Льо Мер също изрази подобни опасения, като каза, че не очаква лихвените проценти да се понижават през следващите месеци.
Насочвайки се към последните дни на август, общоевропейският STOXX 600 се очертава да запише най-лошия си месец от началото на годината, тъй като повишената доходност на облигациите и влошаващите се настроения към Китай задържаха печалбите.
Ръст на Уолстрийт
Основните американски борсови индекси регистрираха повишения в петък, след като трейдърите приветстваха коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл на годишната конференция на централната банка в Джаксън Хол, Уайоминг, които сочат за по-силен от очакваното икономически растеж, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 247,48 пункта, или 0,73%, до 34 346,9 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 29,4 пункта, или 0,67%, до 4 405,71, докато индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 126,67 пункта, или 0,94%, до 13 590,65 пункта. По този начин двата индекса сложиха край на серия от три поредни седмици на червено. Dow обаче записа втори пореден седмичен спад.
Енергийният и потребителският сектор S&P 500 се повишиха с около 1% в петък. Петролната компания Valero Energy и производителят на играчки Hasbro бяха сред най-големите печеливши през деня, като акциите им поскъпнаха съответно с 2,83% и 5,66%.
Оптимизмът бе поне отчасти насърчен от увереността на Пауъл в продължаващия икономически растеж в САЩ, тъй като той посочи „особено стабилните“ потребителски разходи и ранните признаци на възстановяване на жилищния пазар. Той повтори ангажимента на централната банка да намали инфлацията до целта й от 2%.
„Икономиката може да не се охлажда, както се очаква. Досега тази година растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) надмина очакванията и е над дългосрочната си тенденция, а последните данни за потребителските разходи бяха особено стабилни“, каза Пауъл. „Освен това, след рязкото забавяне през последните 18 месеца, жилищният сектор показва признаци на възстановяване“, добави той.
Като се има предвид обаче, че Пауъл не даде ясна индикация в каква посока вижда движението на лихвените проценти, главният глобален стратег на LPL Financial Куинси Кросби каза, че траекторията на нарастващата доходност на държавните облигации ще бъде ключова основа за пазарната посока.
„Независимо от причината, поради която доходността се повишава, това, което правят, е, че сами затягат финансовите условия, защото цената на капитала се повишава“, каза Кросби. Доходността по 10-годишни американски облигации завърши петък на по-ниско ниво от 4,233%, след като достигна върхове по-рано през седмицата.
На този фон някои инвеститори изразиха оптимизъм, че Фед е към края на своя цикъл на повишаване на лихвените проценти.
„Може би са останали един или два“, каза Алекс Петроун, директор на отдела за фиксиран доход в Rockefeller Asset Management, визирайки повишенията на основната лихва на Фед.
Оптимизъм в Азия
Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения в понеделник, след като китайските власти намалиха гербовия налог върху търговията с акции, предаде Си Ен Би Си. От финансовото министерство на страната заявиха, че мярката има за цел да
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 34,56 пункта, или 1,13%, до 3 098,64 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна със 17,83 пункта, или 0,95%, до 1 900,50 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се повиши със 174,36 пункта, или 0,97%, до 18 130,74 пункта.
Листнатите в Хонконг акции на задлъжнелия строителен предприемач China Evergrande поевтиняха със 78,79%, тъй като търговията с тях бе възобновена след продължила 17 месеца пауза.
Цената на книжата на производителя на електрически автомобили Xpeng се повиши с 10,91% на фона на новината, че ще придобие активите на Didi за интелигентни електрически автомобили чрез обмен на акции, давайки на Didi ролята на стратегически акционер.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа ръст от 545,71 пункта, или 1,73%, до 32 169,99 пункта. В Южна Корея индексът Kospi се повиши с 24,27 пункта, или 0,96%, до 2 543,41 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 44,6 пункта, или 0,63%, до 7 159,8 пункта, след като продажбите на дребно в страната нараснаха с 0,5% на месечна база, надминавайки прогнозата на икономистите на Ройтерс за ръст от 0,3%.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 2,80 пункта, или 0,38%, до 743,99 пункта. BGBX40 се повиши с 0,35 пункта, или 0,22%, до 157,23 пункта. BGTR30 напредна с 0,35 пункта, или 0,04%, до 788,86 пункта. BGREIT регистри ръст от 0,25 пункта, или 0,13%, до 192,91 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.