Най-голямата турска банка се оттегли от руската платежна система Mir

Най-голямата турска банка се оттегли от руската платежна система Mir

Най-голямата турска частна банка Işbank  (Is Bankasi) обяви, че спира използването на руската платежна система Mir. Това стана след предупреждението на САЩ, че ще наложи санкции на физически и юридически лица, които помагат на Москва да избегне финансовите санкции, съобщи Daily Sabah. Часове по-късно същото решение взе и Deniz Bank. На практика това означава, че двете банки престават да обслужват карти от руската платежна система в своите пунктове и през банкоматите си

Миналата седмица Съединените щати включиха в списъка със санкционираните организации и лица главния изпълнителен директор на Националната система за разплащане с карти (NSPK) на Банката на Русия, която управлява платежната система.

Значението на картите Mir за руснаците нарасна значително тази година, след като американските мултинационални компании Visa и Mastercard спряха да оперират в Русия и техните карти станаха невалидни в чужбина.

Освен Турция с платежната система Mir работят Куба, Южна Корея, Виетнам и шепа бивши съветски републики, към нея скоро ще се присъедини и Иран, посочи изданието.

Веднага след съобщението акциите на Işbank паднаха с около 10%, докато банковият индекс на Borsa Istanbul Stock Exchange (BIST) се понижи с повече от 9% в сесията в понеделник, предизвиквайки прекъсвания на индекса, които временно спират търговията.

В изявление Işbank подчерта, че ще спази националните и международните разпоредби и търговски принципи. Това стана след писмо от американския заместник-министъра на финансите Уоли Адейемо до турски банки и компании, с което ги предупреди, че рискуват да бъдат санкционирани за бизнеса си с руски институции и физически лица.

Турция счита, че наложеното ембарго на Русия би навредило на нейната икономика, а президентът Реджеп Тайип Ердоган подчерта, че страната трябва да остане „неутрална“ в конфликта с Украйна, тъй като индустрията разчита в голяма степен на руския внос на енергия.

Изданието, позовавайки се на Financial Times, пише, че САЩ и ЕС засилват натиска върху Анкара да спази ограниченията на съюзниците, като фокусът са търговските банки, интегрирани в платежната система Mir, като в същото време Брюксел се подготвя за официална визита и разговори с турските власти по този въпрос.

Işbank бе първата турска банка, която прие Mir още през април 2019 г. Най-малко пет други финансови институции използват същата платежната система, която позволява на руснаците в страната да живеят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ