Всички 23 големи банки в САЩ издържаха стрес теста на Фед

Всички 23 големи банки в САЩ издържаха стрес теста на Фед

Всички 23 големи банки в САЩ издържаха стрес теста на Фед

Всичките 23 големи банки в САЩ, включени в годишния стрес тест на Федералния резерв, са преминали успешно изпитание, включващо сценарий на тежка рецесия, при който продължават да отпускат заеми на потребители и корпорации, съобщи регулаторът, цитиран от Си Ен Би Си.

В теста банките успяват да поддържат минимални капиталови нива, въпреки прогнозираните загуби от 541 милиарда долара за групата. Същевременно с това те продължават да предоставят кредити на икономиката по време хипотетичната рецесия, се казва в съобщение на Фед.

Годишните стрес тестовете, започнати от Фед след финансовата криза от 2008 г., диктуват колко капитал индустрията може да върне на акционерите чрез обратно изкупуване и дивиденти. Тазгодишното изпитание изправя банките пред „тежка глобална рецесия“, която включва безработица от 10%, 40% спад на стойността на търговските недвижими имоти и 38% спад на цените на жилищата.

Финансовите институции са обект на засилен контрол през седмиците след колапса на три средно големи банки по-рано тази година. Но по-малките банки избягват изцяло теста на Фед. Той включва гиганти като JPMorgan Chase и Wells Fargo, международни банки с големи операции в САЩ и най-големите регионални играчи, включително PNC и Truist.

През следващите месеци все още се очакват повишени регулации за регионалните банки поради неотдавнашните фалити, както и по-строги международни стандарти, които вероятно ще увеличат капиталовите изисквания за най-големите банки в страната.

„Днешните резултати потвърждават, че банковата система остава силна и устойчива“, каза в съобщението Майкъл Бар, заместник-председател по надзора във Фед. „В същото трябва да останем скромни по отношение на това как могат да възникнат рискове и да продължим работата си, за да гарантираме, че банките са устойчиви на редица икономически сценарии, пазарни шокове и други стресове“, добави той.

Загуби, свързани с кредитните карти

Загубите по заеми съставляват 78% от прогнозираните загуби от 541 милиарда долара в сценария на тежка рецесия, като повечето от останалите щети идват от търговски загуби на фирми от Уолстрийт, каза Фед. Процентът на общите загуби по заеми варира значително между банките, от само 1,3% при Charles Schwab до 14,7% при Capital One.

Кредитните карти са най-проблемния кредитен продукт в теста. Средният процент на загуби за кредитните карти в групата от 23 банки е 17,4%.

Портфолиото на Goldman Sachs отчете почти 25% процент на загуби в хипотетичния спад – най-високият за която и да е отделна категория заеми в 23-те банки, следван от 22% процент на Capital One. Нарастващите загуби в потребителския отдел на Goldman през последните години, водени от провизиите за заеми по кредитни карти, принудиха главния изпълнителен директор Дейвид Соломон да се отклони от стратегията си за банкиране на дребно.

Бъдещи проблеми за регионалните банки?

Групата отбеляза спад на общите капиталови нива от 12,4% на 10,1% по време на хипотетичната рецесия. Но тази средна стойност прикрива по-големите удари върху капитала, който осигурява буфер за загубите от заеми, наблюдавани при банки, които имат по-голяма експозиция към търговски недвижими имоти и заеми по кредитни карти.

Регионалните банки, включително U.S. Bank, Truist, Citizens, M&T и ориентираната към кредитни карти Capital One, имаха най-ниските капиталови нива на стрес в изпита, вариращи между 6% и 8%. Въпреки че все още са над настоящите стандарти за долна граница, тези относително ниски нива могат да бъдат фактор, ако предстоящото регулиране принуди индустрията да поддържа по-високи нива на капитал.

Големите банки като цяло се представят по-добре от регионалните и ориентираните към кредитните карти фирми, пише анализаторът на Jefferies Кен Усдин в сряда в изследователска бележка. Capital One, Citigroup, Citizens и Truist могат да видят най-големите увеличения на необходимите капиталови буфери след теста, пише той.

Очаква се банките да разкрият актуализирани планове за обратно изкупуване на акции и за дивиденти в петък след приключването на редовната търговия. Като се има предвид несигурността относно предстоящото регулиране и рисковете от настъпване на истинска рецесия през следващата година, анализаторите прогнозират, че банките вероятно ще бъдат относително консервативни с капиталовите си планове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ