Защо златото се превърна в предпочитания актив убежище

Защо златото се превърна в предпочитания актив убежище

Цените на златото се повишиха на фона на неотдавнашните търговски сътресения, които тласнаха инвеститорите към търсене на убежище, докато конкурентни активи, като държавните облигации на САЩ, и долара се сринаха.

Това е свързано със сеизмичната промяна в търговската политика на САЩ при президента Доналд Тръмп и кюлчетата бяха избрани като предпочитан актив от пазара, каза Вивек Дар, директор на Commonwealth Bank of Australia за изследване на минното дело и енергийните стоки.

„Това, което прави това неотдавнашно търсене на безопасно убежище уникално, е, че щатският долар и държавните ценни книжа станаха обекти на разпродажби, тъй като привлекателността на тези американски активи е намаляла“, добави Дар.

Цените на златото достигнаха нови върхове, преминавайки прага от 3500 долара за тройунция във вторник, като повече анализатори прогнозират, че цените ще се покачат още повече. J.P. Morgan очаква благородният метал да струва средно 3675 долара за тройунция до четвъртото тримесечие на 2025 г. и да достигне 4000 долара до второто тримесечие на 2026 г.

В същото държавните облигации на САЩ отбелязаха разпродажба през последните седмици, като по-рано този месец доходността по 30-годишните държавни ценни книжа достигна най-високата си стойност от ноември 2023 г. Междувременно индексът на щатския долар продължава да се понижава и е отслабнал с 8% досега тази година, показват данни от LSEG.

Докато доходността по 30-годишните ​​облигации е нараснала само с около 2 базисни пункта досега тази година, скокът в рамките на една седмица, след като Тръмп обяви т. нар. „реципрочни мита“, беше от над 30 базисни пункта. Доходността по 10-годишните облигации също скочи с 30 базисни пункта. Междувременно спот цените на златото са се повишили с 25% досега тази година, според данните на LSEG.

Макар че доходността по дългосрочните държавни ценни книжа на САЩ се понижи от върховете, достигнати по-рано този месец, а доларът леко се засили, след като Тръмп се дистанцира от коментарите, които направи относно уволнението на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, щетите върху позицията на американските активи сред инвеститорите вече са необратими.

„Въпреки че това далеч не е история за „смъртта на щатския долар“, честно е да се каже, че доверието в САЩ, тяхната икономика и основните им активи – щатския долар и държавните облигации, е намаляло“, каза пазарният стратег на Световния златен съвет Джон Рийд пред Си Ен Би Си.

Откъде идва златната треска?

Традиционната обратната връзка между доходността по държавните облигации и цената на златото изглежда е прекъсната. Обикновено, когато доходността е по-висока, кюлчетата стават по-малко привлекателни предвид по-високите алтернативни разходи за държане на злато, тъй като то не носи лихва.

Качеството на златото за хеджиране срещу инфлацията го прави „специално“, каза Майкъл Райън, преподавател в училището по счетоводство, финанси и икономика на Университета на Уайкато.

Очаква се митата да повишат инфлацията в САЩ, което предполага по-високи бъдещи лихвени проценти, което от своя страна оказва натиск върху Министерството на финансите, подчерта Райън.

„Златото обаче исторически се възприема като хедж срещу инфлацията, което може да обясни предпочитанието към него – така че може би възприеманите свойства на златото за хеджиране го правят „специално“, добави той.

Друг фактор за разпадането на традиционната връзка между златото и държавните облигации ще бъде намаляващата вяра в Америка и наратива за „изключителността на САЩ“, посочиха анализатори пред Си Ен Би Си.

„Има спад на доверието в американските активи поради икономическа и геополитическа несигурност“, каза Сони Кумари, стоков стратег в ANZ.

Пазарите масово гледат на тарифната война на Тръмп като на политическа грешна стъпка, а възприеманата независимост на златото от каквато и да е парична и фискална политика повиши неговата привлекателност.

„За разлика от валутите или държавните облигации, златото не носи кредитен риск и не е обвързано с икономическата или политическата траектория на една нация“, каза Александър Цумпфе, старши търговец на благородни метали в Heraeus. Това е особено полезно във времена, когато доверието в традиционните финансови инструменти се колебае.

Притъпената привлекателност на щатския долар също допринася за блясъка на златото. По-слабият долар обикновено прави суровините, оценени в зелени пари, включително златото, по-привлекателни за притежателите на други валути.

Стремеж към диверсификация

Централните банки на нововъзникващите пазари, които имат по-ниско ниво на притежание на злато в сравнение с колегите си от развитите пазари, се насочиха към жълтия метал и вероятно ще останат силни купувачи, докато се диверсифицират от резервите си, базирани на долари, каза Ели Лий, главен инвестиционен стратег на Bank of Singapore.

Неотдавнашната разпродажба на долара предизвика дискусии за глобална де-доларизация, поставяйки под въпрос привлекателността на зелените пари като световна резервна валута.

Златото няколко пъти се предлага като потенциална алтернативна основна резервна валута.

„Държавите осъзнаха, че златото е потенциален хедж срещу замразяването на валутните резерви на САЩ за несъгласуване с политиката на Вашингтон“, каза Дар от CBA.

Въпреки че разпродажбата на долара е била от полза за златото, каза Дар, все още е трудно да се види бъдеще с съществено отдръпване от зелените пари, като се имат предвид разходите за транспортиране и складиране на златото - кюлчетата като нелихвен актив също ограничават неговата привлекателност.

Освен това, въпреки че има известна преоценка на статута на Министерството на финансите на САЩ като безопасно убежище, то все още е „наистина трудно“ за замяна, като се има предвид, че представлява „най-ликвидният пазар в света“, каза портфолио мениджърът на Franklin Income Investors Тод Брайтън.

Замяната на държавните облигации на САЩ като сигурно убежище няма да се случи скоро, тъй като се пренасочваме към по-многополюсен свят, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ