Зелена вълна заля европейските и азиатските фондови борси*

Зелена вълна заля европейските и азиатските фондови борси*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрираха повишения в ранната търговия във вторник, следвайки ръста на пазарите в Азия, подкрепен от спекулациите, че Китай може да разхлаби мерките срещу COVID-19 на фона на последните протести, пише Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,36 пункта, или 0,31%, до 439,21 пункта, след като в понеделник записа най-лошата си сесия от почти две седмици на фона на демонстрациите в Китай и опасенията, че мерките срещу коронавируса ще засегнат растежа на втората най-голяма икономика в света.

Немският показател DAX се повиши с 23,76 пункта, или 0,17%, до 14 407,12 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE напредна с 54,98 пункта, или 0,74%, до 7 529 пункта.

Азиатските акции се повишиха силно, след като Националната здравна комисия на Китай издаде известие за увеличаване на ваксинациите срещу COVID за възрастни хора и съкращаване на времето между ваксинациите, докато здравен служител каза, че вълненията произтичат от прекалено ревностно прилагане на политиката за нулев COVID, а не от самите мерки.

На този фон технологичният индекс SX8P се повиши с 0,11%, докато докато индексът SXEP на петролните и газови компании и индексът SXPP на ресурсните компании отчетоха ръст от 1,07% и 2,27%

„Има причина за оптимизъм, тъй като нямаше незабавни строги мерки в Китай“, каза Дани Хюсън, финансов анализатор в AJ Bell.

„Всички смятаха, че протестите в Китай и вече постигнатото леко смекчаване на политиката за нулев COVID, в крайна сметка ще доведат до по-спокойна позиция от властите, но имаше истинска загриженост, че преди това да се случи, ще има затягане“

Лондонският FTSE 100 бе подкрепен от поскъпването на акциите на големите петролни компании BP и Shell с 1,29% и 1,42%, както и на ресурсните фирмите Rio Tinto и Glencore с 3,54% и 1,95%, след като цените на суровия петрол и металите се покачиха.

STOXX 600 е на път да завърши ноември с ръст на фона на надеждите за облекчаване на строгите ограничения срещу COVID-19 в Китай, както и за забавяне на темпото на увеличение на лихвите в САЩ.

Акциите на easyJet поевтиняха 4,15%, след като тя предупреди за инфлационен натиск, въпреки че резервациите за следващата пролет и лято изглеждат положителни.

Цената на книжата на ASM International скочи с 5,78% до повече от едномесечен връх, след като нидерландския доставчик за сектора на чиповете, че сега очаква по-малък спад в продажбите в Китай през четвъртото тримесечие.

Спад на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха понижения в понеделник,  след като социалните вълнения в Китай заради политиката за нулев COVID натежаха на пазарите, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от  497,57 пункта, или 1,45%, до 33 849,46 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 62,18 пункта, или 1,54%, до 3 963,94 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq регистрира спад от 176,86 пункта, или 1,58%, до 11 049,5 пункта.

Разпродажбата в понеделник беше предизвикана от демонстрации, които избухнаха в континентален Китай през уикенда, когато хората изляха на улиците, за да изразят разочарованието си от политиката на Пекин за нулев COVID. Местните власти затегнаха мерките срещу разпространението на коронавируса, тъй като случаите на заразени се увеличиха, въпреки че по-рано този месец Пекин коригира някои политики, което сигнализира, че втората по големина икономика в света върви към повторно отваряне.

Развитието отекна на световните пазари по време на търговията в понеделник, като фючърсите на суровия петрол West Texas Intermediate за кратко паднаха до най-ниската си цена от миналия декември.

Под натиск бяха акциите на компании с големи производствени мощности в Китай. Цената на книжата на Apple се понижи с 2,63%, след като Блумбърг съобщи, че безредици във фабрика в Китай, отговаряща за производството на iPhone Pro, може да доведат до спад на продукцията за годината с 6 млн. бройки.

„Когато погледнете как Apple не може да изпълни поръчките за iPhone, защото фабриките в Китай са затворени, мисля, че това е перфектен пример за това как нещо в една страна може да засегне нещо някъде другаде“, каза Виктория Фернандес, главен пазарен стратег в Crossmark Global Investments. „Това просто има вълнообразен ефект в глобалната икономика, когато имате нещо толкова голямо като китайската икономика, която спира“, добави тя.

Пазарните наблюдатели очакват по-голяма нестабилност в бъдеще, тъй като по-късно тази седмица инвеститорите ще усвоят набор от данни, които ще предложат допълнителна информация за състоянието на икономиката на САЩ. Сред ключовите доклади са тези за разходите за лично потребление и за заплатите.

Инвеститорите също така ще следят за изказвания на председателя на Фед Джеръм Пауъл и други служители на централната банка, свързани с бъдещите увеличения на лихвените проценти, докато централната банка продължава да опитва да охлади инфлацията.

Силно представяне на борсите в Азия

Акциите в Хонконг поведоха възхода на борсите в Азиатско-тихоокеанския регион във вторник, след като китайските здравни власти съобщиха за ръст в нивата на ваксиниране на възрастни хора, което се счита от експертите за решаващо за повторното отваряне на икономиката, предаде Си Ен Би Си.

Хонконгският показател Hang Seng отчете ръст от 906,74 пункта, или 5,24%, до 18 204,68 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши със 71,2 пункта, или 2,31%, до 3 149,75 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 42,15 пункта, или ,214%, до 2 016,22 пункта, след като броят на новозаразените с COVID-19 в Китай падна в понеделник, което бе първото понижение от 19 ноември насам.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 не последва позитивната тенденция и записа спад от 134,99 пункта, или 0,48%, до 28 027,84 пункта. До тези резултати се стигна, след като данните за продажбите на дребно в Япония не отговориха на очакванията, а нивото на безработица в страната остана без промяна спрямо септември.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi се повиши с 25,12 пункта, или 1,04%, до 2 433,39 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 регистрира ръст от 24,2 пункта, или 0,33%, до 7 253,3 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,75 пункта, или 0,13%, до 595,87 пункта. BGBX40 се понижи с 0,09 пункта, или 0,07%, до 137,25 пункта. BGTR30 напредна с 0,65 пункта, или 0,09% до 720,18 пункта. BGREIT записа ръст от 0,12 пункта, или 0,07%, до 181,98 пункта.

*Информацията е актуална към 12:50 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ