Златото ще продължава да блести 

Златото ще продължава да блести 

Много експерти и участници на пазара прогнозират по-нататъшен ръст на цените на златото през следващата година. Банкери от Goldman Sachs и Bank of America очакват да бъде преодоляна границата от 3000 долара за тройунция. На свой ред експертите на Световния съвет по златото дават по-сдържани прогнози, като смятат, че цената на благородния метал ще продължи да расте, но ще го прави по-бавно, отколкото през настоящата година. Анализаторите отбелязват, че динамиката на цените на златото през следващата година до голяма степен зависи от политиката на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, от ситуацията в Близкия изток и Украйна, както и от действията на централните банки на развиващите се страни 

Забавяне след бърз растеж 

В началото на декември Bank of America (BofA) публикува прогноза за динамиката на цените на златото през 2025 г. Според анализаторите на BofA цените ще продължат да се движат към границата от 3 хил. долара за тройунция, но инвеститорите ще трябва да бъдат търпеливи: този процес може да отнеме шест месеца. „Сега не можем да откроим нито един фактор, който да подтикне инвеститорите към активно завръщане на пазара“, казва главният анализатор на BofA за пазара на метали Майкъл Видмер. 

Икономистите на банката подчертават, че ръстът на цените на златото може да се забави в началото на годината - търсенето от страна на Китай все още е умерено, докато вниманието на западните инвеститори е привлечено от по-високите лихви по облигациите и поскъпването на долара. „Администрацията на Доналд Тръмп вероятно ще провежда политика, насочена към по-силен икономически растеж, което от своя страна може да ускори инфлацията и да укрепи долара. При такъв сценарий апетитът на инвеститорите за покупка на злато може да отслабне в близко бъдеще“, не изключват анализаторите на BofA. “Изключително загрижени сме и за несигурната макроикономическа и фискална среда. Държавният дълг на САЩ вероятно ще достигне нови рекорди, увеличавайки съотношението си към БВП през следващите три години, а това почти изцяло покрива мандата на новия президент. 

Чуждестранните централни банки продължават да държат значителни количества американски държавни облигации, но фискалната ситуация ги подтиква да диверсифицират портфейлите си от валутни резерви, включително чрез нови покупки на злато, което вече е много популярно.“ 

Анализаторите на Bank of America смятат, че през първата половина на следващата година инвеститорите и пазарът ще се адаптират към новата парична политика на Федералната резервна система, която ще има ограничаващ ефект върху търсенето на злато. Същевременно има признаци, че чуждестранните централни банки ще продължат да купуват този благороден метал, като по този начин ще подкрепят ценовата динамика. 

Ръст на цената до 3000 долара за тройунция злато очакват и анализаторите на Goldman Sachs, които публикуваха доклада си в края на октомври. „Прогнозираме, че цената на златото ще се повиши повече, отколкото очаквахме по-рано, тъй като централните банки на много развиващи се страни увеличават покупките си“, се казва в доклада на американската инвестиционна банка. Действително, по данни на Световния съвет по златото през октомври централните банки по света са закупили общо 60 тона злато, което е максимумът за тази година. Лидери в покупките на благородния метал бяха централните банки на развиващите се страни. 

На първо място е Индия, чиято централна банка закупи 27 тона злато само през октомври, с което общият обем на покупките през тази година достигна 77 тона. На второ място е Централната банка на Турция (17 тона през октомври), а на трето - Централната банка на Полша (8 тона). Към края на октомври тези три централни банки осъществяват 60% от световните покупки на централни банки. На фона на непрекъснатото нарастване на цените на златото централните банки непрекъснато увеличават основните си резерви, което допълнително подхранва търсенето на този актив. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ