Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Организации предлагат Любомир Христов за шеф на БНБ
В отворено писмо до президента, премиера и всички председатели на парламентарни групи няколко организации предлагат икономиста и бивш кандидат за вицепрезидент Любомир Христов за управител на Българската народна банка (БНБ). Това е поредното име за бъдещ управител, въпреки че Иван Искров още не е подал оставка, а ако пожелае, може и да завърши мандата си.
Светослав Гаврийски и Калин Христов са другите две имена на евентуални кандидати, припомня ureport.bg.
В писмото се отбелязва, че преди повече от година организациите са предложили пакет от законодателни промени, които да унифицират българското банково законодателство с това на Европейския съюз.
В последвалата обществена дискусия предложенията не са получили аргументирани възражения, но малко от тях са се превърнали в законодателни инициативи.
„Позволяваме си да припомним все още неприетите текстове, тъй като само общото им действие може да доведе до нормалното функциониране на системата“, се казва в отвореното писмо, подписано от Георги Атанасов от Български финансов форум, Рачо Петров от Сдружение ГЛАС, Васил Кендов от Асоциация на потребителите на банкови и финансови услуги, Богомил Николов от Асоциация Активни потребители, Проф. Кръстьо Петков, СИБ, Росица Денева, ИДФК, Доцент Минчо Христов, СУ „Св. Климент Охридски“, Румен Гълъбинов, Форум Ikonomika.mobi, Адв. Валентина Иванова, БФФ, адв. Веска Волева, Десислав Данов, БФФ, Владимир Барбутев, Нели Сало, Недялка Петрова.
Според тях напрежението в обществото през последните шест месеца е поставило силен акцент върху необходимостта от реформи. Събитията от последните месеци показали на всеки стрнаичен наблюдател, че “неадекватното нормотворческо и надзорно поведение на банковия регулатор предизвика тежка криза, довела до поредното масово ощетяване на населението”.
Експертите предлагат председателя на Управителния съвет на Института на дипломираните финансови консултанти д-р Любомир Христов, тъй като според тях той е доказал своя професионализъм и неподвластност на корпоративни интереси и с активната си позиция от години отстоява обществения интерес.
Христов е дългогодишен преподавател в УНСС. От 2008 до 2011 г. е член в експертна група по финансово образование, Европейска комисия, Брюксел. От 2011 г. първоначално е член на Консултативна група в Европейски банков регулатор, Лондон, а след това на Европейски орган за ценни книжа и пазари. Работил е и в БНБ, бил е съветник на изпълнителния директор на Световната банка.
Експертите предлагат законодателни промени за унифициране на правната рамка на България с тази на Европейския съюз:
1. Учредяване на ефективен регулаторен орган извън БНБ за регулиране на поведението на банките и другите финансови институции спрямо техните клиенти. Прилагане на ясни регулаторни правила за поведение на финансовите институции. Забрана на подвеждащи и измамни практики и пълно предотвратяване възможността за едностранна промяна на лихвите по вече отпуснати кредити въз основа на неясно използвани фактори и показатели.
2. Закон за Финансов омбудсман - орган за извънсъдебно решаване на спорове между банки и други финансови институции и техните клиенти. Бързо (до 3 месеца), окончателно, извънсъдебно и безплатно за клиентите решаване на спорове.
3. Отмяна на чл. 417, т. 2 от ГПК в частта му за банките. Банките да не могат да продават имотите на хората по извлечение от своите счетоводни сметки, които често са неверни и съдържат недължими от клиентите суми.
4. Закон за несъстоятелността на физическите лица, с който да се разграничат тези, които не искат да обслужват дълговете си, от тези, които наистина не могат. Това ще даде шанс на последните за ново начало.
5. Промени в действащото законодателство с цел премахване на пречките за завеждане на колективни искове срещу банки и осигуряване на достъп до правораздаване за хора, поставени в неравностойно положение от страна на финансови институции.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.