7 икономически сектора приоритетни за привличане на чужди инвестиции

7 икономически сектора приоритетни за привличане на чужди инвестиции

Върху седем икономически сектора ще бъдат насочени усилията на държавата за привличане на чужди инвестиции. Това заявиха на пресконференция зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева и Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ).

Водещите сектори са производство на компютърна и комуникационна техника, на електрически съоръжения, на машини и оборудване, на текстил и облекло, на химични продукти, на изделия от каучук, пластмаси и други неметални минерални суровини, както и на хранителни продукти.

Специален анализ на Министерството на икономиката и на БАИ е показал слабите и силните страни на всеки един от секторите, както и възможностите за развитие по сектори в различните региони на страната. Янев отбеляза, че все още има силен дисбаланс между Северна и Южна България, като по-технологичните сектори се развиват в южната част на страната, докато по-нетехнологичните - на север.

Концепцията за привличане на инвестиции предвижда фокусиране и подбор на приоритетни отрасли, страни и компании, изготвяне на профил на преките чуждестранни инвестиции, създаване на целенасочен маркетинг, както и изграждане на интегрирана стопанска мрежа между български и чуждестранни инвеститори.

Държавите с най-висок потенциал за преки чуждестранни инвеститори в Европа са 12 - Германия, Великобритания, Франция, Дания, Холандия, Швеция, Италия, Белгия, Австрия, Норвегия, Ирландия и Швейцария. Извън европейския континент такива са САЩ, Китай, Япония, Русия, Сингапур, Израел, Кувейт, Турция, Катар.

Крайните цели на концепцията са привличане на нови предприятия в съществуващите високотехнологични сектори, на инвестиции в полза на регионалните политики, както и изграждане на концептуален бранд - представянето на България като високотехнологичен хъб - допирна точка между Изтока и Запада, е отбелязано в стратегическия документ.

Същевременно Националния статистически институт (НСИ) обяви преките чуждестранни инвестиции в страната (отчетени в съответствие с принципа на първоначалната посока на инвестицията) по предварителни данни възлизат на 61,6 млн. евро за април 2016 г. при 196,2 млн. евро за април 2015 г.

За януари-април преките чуждестранни инвестиции в страната са в размер на 429,1 млн. евро (при 782,2 млн. евро за януари-април 2015 година). Преките инвестиции в чужбина за април 2016 г. по сезонни данни нарастват с 6,4 млн. евро (при намаление с 42,7 млн. евро за април 2015 година). За януари-април 2016 г. преките инвестиции в чужбина нарастват със 17,3 млн. евро (при намаление с 16,1 млн. евро за януари - април 2015 г.)

За април 2016 г. портфейлните инвестиции - активи по сезонни данни, се понижават с 88,5 млн. евро при намаление със 188,1 млн. евро за април 2015 година. За януари-април 2016 г. те се понижават с 31,8 млн. евро при намаление с 45,5 млн. евро за същия период на 2015 година. За април 2016 г. портфейлните инвестиции - пасиви, по сезонни данни за април 2016 г. нарастват с 9,8 млн. евро при намаление със 164,5 млн. евро за април 2015 година. За януари-април 2016 г. портфейлните инвестиции - пасиви, се повишават с 1 090,4 млн. евро при увеличение с 1 070,5 млн. евро за същия период на 2015 г.

Външнотърговското салдо от стоки и услуги през първото тримесечие на 2016 г. е положително. Износът на стоки и услуги се увеличава с 0,3 на сто, а вносът на стоки и услуги намалява с 1,3 на сто спрямо същия период на предходната година.

По материали на БТА и НСИ

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ