Финансовите министри: Трябва да укрепим банките в ЕС

Финансовите министри: Трябва да укрепим банките в ЕС

Финансовите министри: Трябва да укрепим банките в ЕС

Финансовите министри от ЕС заявиха днес, че европейските банки трябва да се заздравят, тъй като „системната” криза, свързана с държавните дългове може да доведе до нов международен проблем с кредитите, предаде „Ройтерс”.

„Стигнахме до заключението, че трябва да направим финансовата си система по-устойчива”, заяви испанският министър на икономиката Елена Салгадо след срещата на европейските финансови глави в полския град Вроцлав. „Имаме консенсус, че за финансовите ни институции ще бъде добре да заздравят капиталите си в съгласие с изискванията от Базел III и да могат незабавно да реагират на всяка ситуация”, допълни тя.

Съглашението обаче не означава, че европейските банки ще получат допълнителни големи финансови инжекции от публичните кесии. То по-скоро потвърждава резултатите от „стрес тестовете”, проведени през юли – оценки на икономическата устойчивост на европейските банки.

Стрес тестовете показаха, че европейските банки се затрудняват да осигуряват бързи заеми заради нарастващата паника в щатските финансови пазари и други традиционни заемодатели, които се боят от ефекта на гръцкия дълг върху стабилността на европейските институции.

„От нашата гледна точка виждаме ясна нужда от рекапитализиране на банките”, заяви шведския финансов министър Андерш Борг след срещата. „Смятам, че МВФ описа ситуацията много точно. Банковата система на ЕС се нуждае от по-добри гаранции, а те като цяло зависят от капитала”, смята той.

На срещата на министрите е бил обсъден фактът, че банките се нуждаят от допълнителен капитал. Според очертаните мерки той трябва да бъде увеличен до 3 месеца и после допълнен до 6 месеца, за предпочитане от частни инвеститори.

В четвъртък много световни централни банки обявиха, че ще работят заедно, за да дадат нови заеми в щатски долари на банките, за да спрат замразяването на валутните пазари в началото на европейската криза на държавните дългове. Тези парични прозорци обаче ще бъдат отворени за кратко и няма да са достатъчни, отбеляза Салгадо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ