Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новите санкции срещу Русия удрят по петролния бизнес
Новите санкции, които ЕС ще наложи на Русия, ще включат нови компании в черния списък на институциите, които нямат право да печелят от капиталовите пазари на блока. За това свидетелстват документи, цитирани от в. „Уолстрийт джърнъл“.
Документите показват, че ЕС се стреми да удари руските петролни компании, но ще остави на мира тези, свързани с производството и износа на природен газ – суровина, която е ключова за енергийните нужди на много европейски държави.
Така трите петролни компании „Газпромнефт“ - подразделението за добив и рафиниране на петрол на „Газпром“, „Транснефт“ - гигантът за транспортиране на суровината, и „Роснефт“, ще получат забрана да събират капитали с матуритет над 30 дни.
Освен това пет държавни банки, сред които „Сбербанк“ и „ВТБ Банк“, които вече бяха ограничени в събирането на капитали за повече от 90 дни, също ще трябва да се съберат под прага от 30 дни.
Очаква се новите санкции да бъдат въведени във вторник, 9 септември.
За първи път те включват и мярка, която спира изброените компании да теглят нови банкови заеми в ЕС с матуритет над 30 дни.
Три компании, свързани с производството на военна техника - „Оборонпром“, United Aircraft Corp. и „Уралвагонзавод“ също ще получат забрана да печелят от европейските борси. Санкциите ще включват и сключването на нови договори за услуги, свързани с търсенето и добива на петрол в дълбоки води, около Северния полюс или на шелф.
Рестрикциите ще забранят продажбите от ЕС на така наречените технологии с двойно предназначение – т.е. които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели – на 9 руски компании, които обслужват армията на РФ. В списъка са компанията за електронна оптика JSC Sirius, механоинженерите „Станкоинструмент“ и производителят на огнестрелно оръжие „Калашников“.
Миналата седмица европейските лидери подчертаха, че санкциите могат да бъдат вдигнати, ако се появят ясни доказателства, че Москва се старае да създаде реално политическо решение на кризата в Украйна. Според говорителка на ЕС тези доказателства трябва да включват постоянното наблюдение на руско-украинската граница, изтеглянето на незаконните въоръжени групи от територията на Украйна, както и изтегляне на руските сили, които пребивават незаконно на територията на страната.
В неделя нови престрелки в два украински града поставиха под съмнение примирието, за което двете страни се договориха в петък.
Руското правителство на свой ред обяви, че ще въведе огледални санкции срещу ЕС, ако Брюксел разшири ограниченията срещу руската икономика, предупреди премиерът на Русия Дмитрий Медведев в интервю за в. "Ведомости", цитирано от ИТАР-ТАСС.
„Ако бъдат въведени нови санкции, свързани с енергетиката, както и допълнителни ограничения към нашия финансов сектор, ние трябва да отговорим симетрично", коментира Медведев.
Той не изключи и въвеждането на ограничения за преминаването на самолети над територията на Руската федерация.
"Ние вярваме, че имаме приятелски отношения с нашите партньори, така че небето над Русия е отворено за полети, но ако ние сме ограничени, трябва да отговорим“, посочи още той. Медведев изтъкна, че ако западните превозвачи не могат да ползват руското въздушно пространство, някои от тях на практика ще бъдат доведени до фалит, тъй като и без това са в затруднено положение.
Руският премиер обаче не изключи възможността в бъдеще да бъдат снети ограниченията за внос и на други храни, освен за млечните продукти без лактоза.
Медведев каза още, че войната на санкции не спомага за установяването на мир в Украйна, а напротив, застрашава системата за сигурност в света. Той изрази надежда, че кризата „ще бъде уредена с добрата воля на украинското ръководство“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.