Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американските компании отчитат рекордно ниски печалби в Китай на фона на геополитическото напрежение
Американските компании в Китай отбелязват рекордно ниски печалби, като бизнес доверието е най-ниското ниво за всички времена на фона на напрежението между Вашингтон и Пекин и забавящата се китайска икономика, според доклад, публикуван в четвъртък от американска бизнес група.
От 306 анкетирани компании, само 66% са били на печалба през 2023 г., което е рекордно ниско равнище, става ясно от доклад, публикуван от Американската търговска камара в Шанхай.
Докладът също така установява, че само 47% от респондентите са оптимистично настроени по отношение на бизнес перспективите си в Китай през следващите пет години - най-ниското ниво в историята в проучването от повече от две десетилетия.
През последните години Пекин и Вашингтон спорят по редица въпроси, включително за търговията и производството.
Китай също се бори със забавяща се вътрешна икономика, като слабото потребителско търсене и дефлационният натиск продължават дори след пандемията от COVID-19
Геополитическото напрежение между двете страни е основното предизвикателство за дейността на бизнеса в Китай, се казва в доклада.
„Това е баланс между риск и награда“, каза Ерик Джън, президент на AmCham Shanghai, по време на пресконференция преди публикуването на доклада.
„Възприеманите рискове от правенето на бизнес в Китай се повишиха през последните няколко години, но в същото време пазарът се забавя, със слабо търсене и свръхкапацитет“, каза той.
Много фирми сега пренасочват инвестиции към други региони като Виетнам, Малайзия и Южна Азия, каза Джън.
Рекордно високо ниво от 25% от анкетираните компании са намалили инвестициите си в Китай през 2023 г., установи докладът на AmCham, до голяма степен в резултат на опасенията относно забавящия се растеж на Китай.
Въпреки че малко над половината от компаниите в САЩ очакват приходите им да се увеличат спрямо миналата година, само 37% очакват растежът в Китай да изпревари глобалния растеж през следващите три до пет години.
Докладът на AmCham дойде ден след като Търговската камара на Европейския съюз в Китай публикува доклад с подобни настроения относно нарастващите рискове при правене на бизнес в Китай. Докладът подчертава липсата на изпълнение на обещаните реформи и все по-политизираната бизнес среда.
Докладът на Европейската камара установи, че за някои европейски компании рисковете от инвестиране в Китай започват да надвишават възвръщаемостта.
„Загрижени сме, че сега има повратна точка и затова имаме призив за действие към китайското правителство, за да обърне прилива“, каза Йенс Ескелунд, президент на Европейската камара, на пресконференция в сряда.
„Китай вече не се превръща в основен приоритет, а все повече в топ три или пет дестинации“, каза той. „Ние вярваме, че относителната привлекателност като местоположение ще продължи да се влошава, освен ако не обърнем внимание на някои от тези опасения.“
Европейската бизнес група призова Китай да даде приоритет на икономическия растеж и реформите и да повиши доверието на инвеститорите чрез изравняване на условията за всички компании в страната.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.