Законодателите в Китай преразглеждат плана за повишаване на възрастта за пенсиониране

Законодателите в Китай преразглеждат плана за повишаване на възрастта за пенсиониране

Общокитайското събрание на народните представители тази седмица оценява официален план за увеличаване на възрастта за пенсиониране, която е сред най-ниските в света, предприемайки ключова стъпка към промяна на старите трудови закони и облекчаване на икономическия натиск, произтичащ от намаляващата работна сила, предаде Ройтерс.

Управляващата комунистическа партия заяви през юли, че Китай постепенно ще повиши възрастта за пенсиониране в страната. Възрастта за пенсиониране сега е 60 години за мъжете, около шест години под тази в повечето развити икономики, докато за жените, работещи с бели якички, тя е 55 години, а за жените, които работят във фабрики, е 50 години. Ако хората работят по-дълго, това ще намали натиска върху пенсионните бюджети, тъй като много китайски провинции вече страдат от големи дефицити, а по-високата пенсионна възраст ще забави първоначалното изплащане на пенсиите и ще наложи по-възрастните работници да останат на работните си места по-дълго. "За Китай е неизбежно да се адаптира към демографските изменения на населението", каза Мо Жун, директор на Китайската академия по труда и социалните науки пред  People's Daily.

Реформата е спешна, тъй като очакваната продължителност на живота в Китай нарастна до 78 години към 2021 г. спрямо 44 години през 1960 г. и се очаква да надхвърли 80 години до 2050 г. В същото време работещото население, необходимо за издръжка на пенсионната система, намалява. Националните здравни власти очакват кохортата от хора на възраст 60 и повече години да нарасне от 280 милиона до повече от 400 милиона до 2035 г., което се равнява на цялото настоящо население на Великобритания и САЩ взети заедно. Всеки китайски пенсионер сега се издържа от вноските на петима работници, половината от това, което беше преди десетилетие и с тенденция това съотношение да достигне 4 към 1 през 2030 г. и 2 към 1 през 2050 г.

Единадесет от 31-те юрисдикции на китайско провинциално ниво имат дефицит в бюджета за пенсии, показват данни на финансовото министерство. Държавната Китайска академия на науките предвижда пенсионната система да бъде с изчерпани ресурси до 2035 г.

Очаква се проектът за промени в закона за коригиране на възрастта за пенсиониране да бъде публикуван, за да получи обществена обратна връзка през следващите седмици. Повече от 100 000 души коментираха в социалната медийна платформа Weibo под публикацията на Синхуа, загрижени за влошаващата се безработица сред младите хора и възрастните хора, работещи по-дълго поради забавени плащания на пенсии. „Младите хора не могат да си намерят работа, хората на средна възраст се притесняват да не бъдат съкратени, а сега има друг проблем: възрастните хора не могат да се пенсионират“, каза потребител на Weibo.

Малко вероятно е повишаването на възрастта за пенсиониране да доведе до това, че и млади, и възрастни хора ще търсят една и съща работа, каза Стюарт Гийтел-Бастен, професор по социални науки и обществена политика в Хонконгския университет за наука и технологии.„Това е различен набор от работни места, които по-възрастните хора ще запазят, работа на сини и бели якички, които ще бъдат различни от тези на начално ниво“, каза той.

В Япония и Южна Корея хората могат да получават пенсии едва на 65 и 63 години, съответно, отчасти поради по-голямата продължителност на живота. Повишаването на възрастта за пенсиониране обаче може да бъде по-сложно в Китай поради различията между провинциите и между селските и градските райони. „Когато гледате само продължителността на живота, тя трябва да се увеличи, но трябва да се направи по справедлив начин, особено ако сте мигрант или служител на концерти, който се е преместил и може да не получите тези години, изплатени“, каза Гиетел-Бастен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ