Бизнес перспективи: Все повече компании се отказват от придобивания заради фактора ESG

Бизнес перспективи: Все повече компании се отказват от придобивания заради фактора ESG

Съображенията за устойчивост стават все по-централни в процеса на сключване на сделки при сливания и придобивания, като повече от 70% от лидерите в сферата на M&A съобщават, че се отказват от потенциални придобивания поради опасения за ESG, а огромно мнозинство споделят, че биха били готови да платят повече за компании със силни ESG атрибути, според проучване, публикувано от глобалната консултантска компания Deloitte.

За целите на доклада Deloitte анкетира 500 лидери в сферата на сливания и придобивания (M&A) от корпорации с най-малко 500 млн. долара приходи и частни капиталови компании с най-малко 1 млрд. долара управлявани активи в Северна Америка, Европа и Близкия изток и Азиатско-тихоокеанския регион.

Проучването установи, че ESG факторите стават все по-интегрирани в процеса на сливания и придобивания, с нарастващо въздействие върху целевите съображения, надлежната проверка, вземането на крайни решения и оценката, особено след като данните, свързани с устойчивостта, стават по-лесно достъпни и тъй като компаниите развиват своето разбиране за ESG.

Например, докато 99% от респондентите съобщават, че техните организации измерват потенциалното въздействие на сделка за сливания и придобивания върху техния ESG профил, в сравнение с 92% в предишно проучване преди 2 години, 57% споделят, че правят това с ясно дефинирани показатели, в сравнение със само 39% в по-ранното проучване. По същия начин повече от 90% казват, че имат високо или много високо ниво на увереност при точната оценка на ESG профила на потенциална цел за придобиване, в сравнение с по-малко от 75% в проучването от 2022 г.

Проучването установи, че проблемите с ESG вече оказват значително и нарастващо влияние върху решенията за правене сделки, като 72% от респондентите съобщават, че са решили да не продължат с потенциално придобиване поради опасения относно ESG профила на целта. В предишното прочуване такъв отговор са дали малко повече от половината от респондентите.

„Отказът от сделка определено не е лесно решение. Въпреки че търговските или оперативните опасения често са основните причини за оттегляне от сделка, червените знамена в ESG все повече се разглеждат със същото ниво на сериозност, за да се постави на пауза или да се прекрати сделката“, коментира Брук Тисен, партньор, инфраструктурни сливания и придобивания, финансови консултации в Deloitte Canada,

По същия начин проучването установи нарастващо влияние на ESG факторите върху оценката на M&A. 83% от респондентите казват, че биха били готови да платят премия от поне 3% за актив с висок ESG профил или такъв, който подобрява ESG профила на тяхната организация, в сравнение със само 62% в проучването от 2022 г. Само 1 % посочват, че не биха платили никаква премия за висок ESG профил, в сравнение с 8% в предишното проучване.

„Като цяло ESG изглежда е по-дълбоко вграден в процеса на сливания и придобивания от всякога, с по-голямо признание сред лидерите, че е лост за защита и създаване на стойност. Една от причините за тази тенденция е, че ESG данните вече са по-добре дефинирани, уловени и измерени, като по този начин позволяват показателите да бъдат по-прецизни и по-добре разбрани, отколкото бяха само преди няколко години. Разбирането на ESG данните започва с определяне на съществени ESG проблеми, което е друг аспект от повишената зрялост и усъвършенстване на организациите през последните години“, пишат авторите на доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ