ДАНС: България е обект на интерес от чужди шпионски централи в над 8 стратегически области

ДАНС: България е обект на интерес от чужди шпионски централи в над 8 стратегически области

България е обект на висока разузнавателна активност от страна на чужди шпионски централи през 2022 г., определен от процесите произтичащи в региона. Това сочи доклад на Държавната агенция за национална сигурност /ДАНС/ за посочения пероид, публикуван на интернет-страницата на Министерски съвет в понеделник. Поне повече от осем са направленията на разунавателен интерес от страна на чуждите служби, показва внимателен прочит на доклада. Това са външнополитическите позиции на България, детерминирани от членството в НАТО и Европейския съюз, особено в контекста на конфликта в Украйна; двустранното сътрудничество с определени държави; вътрешнополитическата и икономическата ситуация; обществените настроения и явления с перспектива за инструментализация; процесите в сферата на образованието и културата; тенденциите и нагласите сред земляческите структури на наша територия и сред българските общности зад граница; способности и реформи в сферата на отбраната и сигурността.   В обсега на разузнавателните интереси Черноморско-кавказкият регион се очертава като зона от първостепенно значение поради руската агресия в Украйна, довела до концентрацията на способности на НАТО за отбрана на държавите членки и сдържане на Русия, пише в отчета на ДАНС.

Военните действия

запазват потенциала си за ескалация и разпространение извън украинска територия,

като не може да бъде изключен напълно и вариант за използване на оръжия за масово поразяване, пише още в доклада на службата за миналата година. Процесите водят до промяна на основни енергийни и транспортни коридори и генерират значителен бежански поток към Европа, който създава допълнителни предизвикателства за приемащите държави. Фактори за дестабилизация на региона се явяват и „замразените“ конфликти в Нагорни Карабах, Абхазия и Южна Осетия, Приднестровието, в които Русия е ключов фактор.

През 2022 г. в Западните Балкани също се наблюдава нарастване на напрежението. Засилената конкуренция между геостратегическите фактори стимулира великодържавнически и реваншистки амбиции, посочва докладът на ДАНС. Според документа етническите и религиозни специфики се инструментализират за подкопаване на държавния суверенитет и териториална цялост. Негативно въздействие върху процесите в региона продължава да оказва незаконната миграция, както и радикализацията и разпространението на религиозен екстремизъм.

Специално място

в документа на агенцията е отделено и на отношенията със Република Северна Македония.

Въпреки одобряването през 2022 г. на старта на преговори на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз, не се оправдават очакванията за устойчиво и необратимо спазване от страна на Скопие на договореностите с България, по които се наблюдава съществен регрес, в това число по въпроси, свързани със защита правата на лицата с българско самосъзнание и говора на омразата, изтъква докладът на ДАНС.

Ситуацията в Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка се характеризира с хронична нестабилност, подхранвана от конкурентните амбиции за обособяване на сфери на влияние и достъп до ресурси на глобални и регионални фактори, подчертават експертите на ДАНС.

Докладът отбелязва, че терористичната активност през 2022 г. няма пряко проявление върху България. Не са извършени нападения на територията на страната и срещу български граждани и инфраструктура в чужбина, както и не са получавани данни за подготовка на атаки. Въпреки това динамиката на процесите в близки региони продължава да мотивира оценка за наличие на потенциална терористична заплаха за българските интереси в страната и чужбина. Основният риск произтича основно от преминаването на лица с боен опит и радикални възгледи през наша територия чрез нарастващите мигрантски потоци, пише в отчета на агенцията.

В България зърненият баланс остава стабилен, а секторът на зърнопроизводството

продължава да бъде силно експортно ориентиран, пише в доклада.  Интензивният внос на по-евтина селскостопанска продукция от Украйна провокира значително напрежение сред земеделците и призиви за допълнителна финансова подкрепа от Европейския съюз за компенсиране на създадените смущения на пазара на слънчоглед и пшеница, в това число поради затруднената реализация на собствената продукция и ограничените складове на съхранение. Неблагоприятната икономическа ситуация създава условия за намаляване на оранжерийното производство, а лошото състояние на хидромелиоративната инфраструктура продължава да оказва негативно влияние върху поливното земеделие. Дългогодишни нерешени проблеми остават силен генератор на социално недоволство в лозаро-винарския сектор. Запазва се негативната тенденция производителите да не застраховат стопанствата и продукцията си, което продължава да генерира претенции за компенсиране от държавата на вреди при бедствия. Така докладът на ДАНС очертава основните пробеми и в сферата на производството на храни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?