Германия приема със закон квоти за жените във висшия мениджмънт

ЕС

Правителствената коалиция, управляваща Германия, се споразумя да приеме закон, с който ще задължи компаниите в страната до 2016 г. да включват в директорските си бордове 30% жени. Фирмите, които не са спазили изискването, ще остават със свободни позиции. Това предвижда проектът, цитиран от Би Би Си. 

Подобни мерки бяха приети и от други европейски държави - Норвегия, Италия, Холандия. Част от немския бизнес критикува решението. Смята се, че на национално ниво то вече е взето. 

"Този закон е важна стъпка за равенство, защото ще инициира културна промяна на работното място", коментира канцлерът на Германия Ангела Меркел. Тя първоначално бе против реформите, но впоследствие ги подкрепи. "Решено е и ще се въведе. Не можем да си позволим да не използваме уменията на жените", каза тя. 

Министърът по въпросите на жените в Германия Мануела Швесиг коментира в ефира на държавното радио, че не очаква много позиции да не останат незаети. "Има достатъчно квалифицирани жени да изпълнят тези важни роли", каза тя.  

Законът ще засегне около 100 германски компании, които се търгуват публично, с представители на служителите в управителното им тяло. Освен това се очаква да промени дейността и на други 3500 фирми. 

Над 80% от висшите мениджърски позиции в Германия са заемани от мъже според Дойче Веле. Около 40% от федералния кабинет пък е съставен от жени. 

Правителството на Меркел трябва да приеме закона за квотите на 11 декември. Последвалото парламентарно одобрение се очаква да бъде само формалност. 

Миналата година от Европейската комисия съобщиха, че обмислят да налагат на бизнеса задължително част от най-високите позиции на ръководството му да бъдат заемани от жени. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове