Икономическият растеж на Китай надмина очакванията, но митата замъгляват перспективите

Икономическият растеж на Китай надмина очакванията, но митата замъгляват перспективите

Икономическият растеж на Китай през първото тримесечие надмина очакванията, подкрепен от стабилно потребление и промишлено производство, но политиците се подготвят за въздействието на американските мита, които според анализаторите представляват най-големия риск за азиатската сила от десетилетия, пише Ройтерс.

Президентът Доналд Тръмп увеличи митата върху китайските стоки до смайващи нива, което накара Пекин да наложи ответни мита върху вноса на САЩ в ескалираща търговска война между двете най-големи икономики в света, за която пазарите се опасяват, че ще доведе до глобална рецесия.

Данните от сряда показаха, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е нараснал с 5,4% през тримесечието януари-март спрямо година по-рано, запазвайки темпото на растеж от четвъртото тримесечие. Този резултат обаче надмина прогнозите на анализаторите в анкета на Ройтерс за ръст от 5,1%.

Очаква се обаче перспективата да се влоши, тъй като тарифният шок на Вашингтон удря основния двигател на износа.

Правителствените стимули повишиха потреблението и подкрепиха инвестициите, каза Су Тианчен, старши икономист в Economist Intelligence Unit, наричайки темпа от 5,4% „много добро начало“.

„Във всяка от последните две години Китай имаше силн първо тримесечие и слабо второ тримесечие“, каза Сю, като, че е необходим „силен и навременен политически отговор “, като се има предвид допълнителният натиск, произтичащ от митата на САЩ.

Поредица от скорошни данни сочат за неравномерно икономическо възстановяване, като банковото кредитиране надминава очакванията, а фабричната дейност набира скорост. Но по-високата безработица и постоянният дефлационен натиск подхранват опасенията относно слабото търсене.

Нещо повече, анализаторите казват, че скокът на износа на Китай през март - воден от бързите доставки на фабриките, за да избегнат последните тарифи на Тръмп, ще се обърне рязко през следващите месеци, когато тежките налози на САЩ влязат в сила.

Безпрецедентно предизвикателство

За 2025 г. се очаква икономиката да расте със слаб темп от 4,5% на годишна база, показа проучването на Ройтерс, забавяйки се спрямо миналогодишния темп от 5,0% и официалната цел от около 5,0%. Много анализатори рязко намалиха прогнозите си за БВП на Китай за тази година.

UBS понижи прогнозата си за растежа на Китай през 2025 г. до 3,4% от 4%, при предположението, че повишаването на митата между Китай и САЩ остане в сила и Пекин въведе допълнителни стимули.

„Смятаме, че тарифният шок поставя безпрецедентни предизвикателства пред износа на Китай и ще доведе до големи корекции в местната икономика“, посочиха анализатори от UBS в бележка.

Миналата седмица Тръмп вдигна митата върху Китай до 145%, което накара Пекин да увеличи налозите върху американските стоки до 125%.

Продажбите на дребно, ключов измерител на потреблението, са нараснали с 5,9% на годишна база през март, след като нараснаха с 4,0% през януари-февруари, докато растежът на фабричното производство се ускори до 7,7% от 5,9% през първите два месеца. И двата показателя надминаха прогнозите на анализаторите.

Ръстът на продажбите на дребно се дължи на резки двуцифрени печалби в продажбите на домашна електроника и мебели, подпомогнати от правителствената схема за търговия с потребителски стоки.

Но спадът на имотите в Китай остава спирачка за общия растеж.

Инвестициите в имоти са намалели с 9,9% на годишна база през първите три месеца, удължавайки спада от 9,8% през периода януари-февруари.

Има място за стимули

Политиците многократно са казвали, че страната има достатъчно място и инструменти за укрепване на икономиката, а премиерът Ли Цян този месец обеща да въведе повече мерки за подкрепа.

Пекин постави стимулирането на потреблението като основен приоритет тази година, тъй като се опитва да смекчи въздействието на митата на администрацията на Тръмп върху неговия търговски сектор.

Политбюрото се очаква да проведе среща по-късно този месец, за да определи политическия си дневен ред за следващите месеци.

През март Китай разкри фискални мерки, включително увеличение на годишния бюджетен дефицит. Длъжностни лица отбелязаха повече фискални и монетарни стимули, за да се справят с нарастващите насрещни ветрове. Това последва бързи стъпки за облекчаване на паричната политика в края на миналата година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ