Икономиката на Обединеното кралство отбеляза стагнация за втори пореден месец

Икономиката на Обединеното кралство отбеляза стагнация за втори пореден месец

Икономиката на Обединеното кралство продължи своята стагнация през юли като не регистрира месечен ръст спрямо юни, показаха предварителни данни, публикувани от Службата за национална статистика в сряда.

Растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) е под очакванията на анкетираните от Ройтерс икономисти, които прогнозираха растеж от 0,2%.

През юни страната също не регистрира ръст на БВП на месечна база.

Доминиращият сектор на услугите във Великобритания показа лек ръст от 0,1%, докато производството и строителната продукция са  понижиха съответно с 0,8% и 0,4%.

Икономическият растеж на Великобритания е нараснал с 0,5% през трите месеца до юли, което малко под очакванията на икономистите.

„Икономиката не регистрира растеж за втори пореден месец, въпреки че по-дългосрочната сила в сектора на услугите означава, че има растеж през последните три месеца като цяло“, каза Лиз Маккеоун, директор на икономическата статистика в ONS.

Икономиката на Обединеното кралство регистрира скромно, но стабилно разширяване почти всеки месец досега тази година, след като излезе от плитка рецесия в началото на годината.

Тези данни са първите от идването на власт на новото лейбъристко правителство на премиера Киър Стармър, което беше избрано на 4 юли.

Министърът на финансите Рейчъл Рийвс каза, че докладът я е оставил „без илюзии“ за предизвикателствата, пред които е изправена икономиката на Обединеното кралство.

„Ще бъда честна с британския народ - промяната няма да се случи за една нощ. Две тримесечия на положителен икономически растеж не компенсират четиринадесет години стагнация“, каза Рийвс.

Тези резултати идват преди предстоящото есенно изявление на 30 октомври, когато Рийвс ще разкрие годишния си бюджет. Тя вече предупреди, че ще бъде болезнено, като подчерта, че е наследила дупка от 22 млрд. паунда в публичните финанси от бившето правителство на консерваторите. Нейният предшественик Джеръми Хънт отрече твърденията, описвайки предполагаемата черна дупка като „фикция“.

Линдзи Джеймс, инвестиционен стратег в Quilter Investors, каза, че перспективата за повишаване на данъците може да добави допълнителна предпазливост към потребителските разходи през следващите месеци.

„Повишаването на данъците беше отбелязано преди есенния бюджет и потребителите и фирмите може да се почувстват доста по-предпазливи в зимните месеци, докато чакат подробности от Министерството на финансите“, каза тя.

Джеймс обаче добави, че по-нататъшното движение на лихвените проценти, очаквано от Английската централна банка, може да помогне за облекчаване на по-широкия натиск върху растежа. Централната банка ще проведе среща за паричната политика следващата седмица, след като миналия месец намали лихвите за първи път от четири години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 юли. Имен ден празнуват Марин, Марина
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света
Времето: Студен атмосферен фронт носи захлаждане и валежи
Франция обмисля премахване на два официални празника, за да спести пари
Тръмп нарече "слабаци" свои съпартийци, които поставят въпроси по случая "Епстийн"
Германия отхвърли предложения от Европейската комисия бюджет на ЕС от 2 трилиона евро
Politico: Франция отказва участие в инициативата за покупка на оръжия за Украйна, дългът ѝ нараствал с 5000 евро в секунда
Малки промени, които ще ви превърнат от микромениджър в отличен лидер