Бундесбанк: Германските износители губят пазарен дял заради прекомерната бюрокрация

Бундесбанк: Германските износители губят пазарен дял заради прекомерната бюрокрация

Германската икономика е можела да нарасне с 50% повече между 2021 и 2024 г., ако експортните ѝ индустрии не бяха възпрепятствани от редица проблеми, включително недостиг на работна ръка и прекомерна бюрокрация, показва проучване на Бундесбанк, цитирано от „Файненшъл таймс“.

Симулацията на централната банка показва, че германският брутен вътрешен продукт е щял да се увеличи с 2,4 процентни пункта повече през периода, ако износът е бил в крак с търсенето на ключови пазари.

Макар че най-голямата икономика в еврозоната е нараснала с 4,6% като цяло през тези години, производството се е свило през последните две, което отразява слабост в ключови експортни индустрии – износ на машини, електроника и химикали.

„Загубата на пазарен дял в германския износ допринесе значително за слабия растеж на германската икономика през последните години“, се казва в проучването.

Икономическото забавяне в Германия беше особено остро през 2022 г., когато кризата с цените на енергията, затрудненията в глобалните вериги за доставки и намаленото търсене от Китай намалиха растежа с 1,3 процентни пункта.

Но структурните проблеми в германската икономика са изиграли още по-голяма роля, като Бундесбанк посочва недостига на работна ръка, бавната производителност и нарастващата регулаторна тежест.

Германските компании се оплакват от много по-голямо увеличение на бюрократичните пречки в сравнение с техните конкуренти от еврозоната, включително бавните процедури за одобрение и обременяващите изисквания за документация. Влошаването на условията на предлагане е допринесло за „повече от три четвърти“ от загубата на световен пазарен дял между 2021 и 2023 г. в гореспоменатите сектори.

За разлика от това, факторите от страна на търсенето – като намаляващия апетит за германски автомобили, слабия китайски растеж или санкциите срещу Русия, са изиграли по-малка роля, допринасяйки само за една трета от загубите на пазарен дял от 2017 г. насам.

В продължение на години германските производители предоставяха инструментите и превозните средства, които подкрепяха индустриалната експанзия на Китай. Но отношенията между двете страни станаха все по-конкурентни, тъй като Китай изгради своите вътрешни индустрии в области, където германските компании доминираха.

Според Бундесбанк германските компании сега губят пазарен дял от китайските конкуренти в редица експортни пазари. Между 2021 и 2023 г. загубите на износ на Германия почти са съвпаднали с тези на Обединеното кралство след Брекзит. Междувременно американските компании са спечелили позиции, подкрепени от търсенето на високотехнологични продукти и енергиен износ.

За да се обърне икономическия спад на Германия, Бундесбанк призовава за пакет от структурни реформи, включително по-добри стимули за насърчаване на германците да работят повече, по-прости миграционни процедури, намаляване на бюрокрацията и целенасочена подкрепа за стартиращи предприятия.

Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел предупреди в неотдавнашна реч, че инвестиционната програма на германския канцлер Фридрих Мерц в размер на 1 трилион евро в инфраструктура и отбрана сама по себе си няма да бъде достатъчна за рестартиране на икономиката.

„Само по-голяма фискална свобода на действие няма да коригира слабостта на растежа на Германия“, каза той. „Причините са по-дълбоки.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ