Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ: Страните от АСЕАН ще са големите победители от търговската война САЩ–Китай
Асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) продължава да се очертава като икономически победител от нарастващото геополитическо напрежение между Китай и Съединените щати, въпреки че рисковете от фрагментация остават, посочи Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от Си Ен би си.
Фондът отбелязва, че регионът отдавна се е възползвал от десетилетия на глобализация, изграждайки силни търговски връзки с Китай и Съединените щати, двете най-големи икономики в света.
Въпреки че напрежението между САЩ и Китай се влошава през последните години, АСЕАН се адаптира и продължи да се интегрира в глобалната икономика, посочиха от МВФ в последния си доклад за перспективите за Азиатско-тихоокеанския регион, публикуван в петък.
„Въпреки геополитическото напрежение АСЕАН продължи да укрепва търговските и инвестиционни връзки както с Китай, така и със САЩ“, се казва в доклада.
Данни от МВФ показват, че от 2018 г. насам икономиките на АСЕАН са увеличили пазарния си дял от китайския и американския внос, като суперсилите поемат по-голям дял от добавената стойност на региона.
Преките чуждестранни инвестиции от двете страни също са се увеличили в АСЕАН.
„Този регион дори успя да се възползва от възможностите за отклоняване на търговията, причинени от търговското напрежение между САЩ и Китай“, се добавя в доклада.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп постави началото на търговска война с Китай, като наложи серия от мита върху хиляди китайски вносни стоки през 2018 г. и 2019 г., което предизвика ответни мерки от страна на Пекин. Администрацията на Байдън запази повечето от тези тарифи в сила и дори наложи допълнителни мита през май.
Емпиричният анализ показва, че няколко икономики от АСЕАН са усетили износа на продукти, обхванати от китайски или американски тарифи, да нараства по-бързо от износа на други стоки, отбеляза МВФ..
Търговията между членовете на политическия и икономически съюз също се е увеличила, според доклада.
Като цяло МВФ посочва, че тези тенденции са допринесли за това АСЕАН да увеличи своя дял от входящите преки чуждестранни инвестиции, световния износ и световната добавена стойност.
Финансовата агенция обаче отбелязва, че печалбите от митата между Китай-САЩ. до по-силен общ износ за всички членове на АСЕАН.
Докато някои членове, като Виетнам, отбелязаха силен ръст на износа спрямо средния глобален ръст от 2018 г. насам, растежът на износа се забави в други, като Тайланд, или стагнира, какъвто е случая с Филипините и Сингапур.
По-рано Си Ен Би Си съобщи, че Виетнам се е превърнал в една от най-предпочитаните дестинации за фирми, диверсифициращи веригите за доставки далеч от Китай на фона на повишени геополитически рискове, заедно с други страни от Югоизточна Азия като Малайзия и Индонезия.
Все пак МВФ предупреждава, че засилването на геополитическия натиск може да навреди на региона в бъдеще.
Например глобалната икономическа фрагментация вероятно ще намали активността в основните търговски партньори на АСЕАН, като САЩ и Китай, и по този начин може да намали външното търсене на стоки от региона, който е силно зависим от износа.
Прогнозата на МВФ в петък повиши перспективите за растеж през 2024 г. и 2025 г. за целия Азиатско-тихоокеански регион с 0,1% спрямо последната му прогноза през април.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.