Париж настоява за спешни мерки в подкрепа на индустрията

Париж настоява за спешни мерки в подкрепа на индустрията

Френското правителство отправи остри критики към Европейската комисия за липсата на реални действия в подкрепа на химическата и стоманодобивната промишленост в Европа, предава AFP. Париж настоява, че двата сектора преживяват „екзистенциална криза“, сравнима с тази, предизвикана от високорисковите ипотечни кредити през 2008 г., и изискват спешна намеса. 

„В деня на фалита на Lehman Brothers не си дадохме година за коригиращи мерки, а предприехме незабавни действия. За промишлеността е необходима същата бърза реакция, каквато бе за спасяването на банките“, заяви представител на Министерството на икономиката и промишлеността във Франция.

Призив за реални и незабавни действия от страна на ЕС

Френският министър на индустрията и енергетиката Марк Ферачи ще се срещне с колеги от други европейски страни в рамките на новосъздадения „Алианс на тежката промишленост“, за да координират натиска върху ЕК. Париж настоява за конкретни мерки, включително държавна помощ за модернизация на химическата индустрия и защита на стоманодобивния сектор.

Властите са разтревожени, че предстоящият план на ЕК за химическата промишленост ще се ограничи до общи идеи и препоръки, без практически ефект. Според икономическото министерство пет доменни пещи и също толкова инсталации за нефтопреработка са били затворени в Европа от началото на годината — доказателство за остротата на кризата.

Предистория: енергийни цени, международен натиск и несигурни инвестиции

Проблемите в сектора датират още от 2022 г., когато рязкото покачване на енергийните цени, породено от геополитическата нестабилност, удари индустриите с висока енергоемкост.

Наред с това, евтината продукция от държави с хроничен свръхкапацитет, като Китай, засили конкуренцията и подкопа рентабилността на европейските производители. Това доведе до замразяване на инвестициите в декарбонизация, включително от страна на ArcelorMittal, като Париж открито изразява безпокойство за бъдещето на производството на стомана във Франция и в ЕС.

От Берси настояват планът на ЕК да включва ясни мерки срещу евтиния внос, макар да изразяват съмнение, че това ще бъде постигнато на практика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ