Съветникът на Байдън по националната сигурност се срещна в Банкок с китайския външен министър
Съветникът на президента на САЩ Джо Байдън по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан проведе днес конструктивни разговори с китайския външен министър Ван И в Банкок, предаде Ройтерс, като се позова на Белия дом.
Двамата се договориха страните им да поддържат отворени каналите за комуникация и да осъществяват контрол върху конкуренцията помежду си, се казва в изявлението.
Съливан подчерта, че макар САЩ и Китай да се конкурират, двете страни трябва да предотвратят това да прерасне в конфликт или конфронтация, допълни Белият дом.
"Двете страни имаха откровени, съществени и ползотворни стратегически дискусии", по-конкретно за това "как да управляват правилно важни и деликатни въпроси в китайско-американските отношения", каза китайското министерство на външните работи в изявление, цитирано от Франс прес.
Джей Съливан и Ван И обсъдиха и въпроса за Тайван - самоуправляващ се остров, който Китай смята за своя сепаратистка се провинция.
"Независимостта на Тайван" е най-голямата заплаха за отношенията между Пекин и Вашингтон, предупреди Ван И, цитиран от Ройтерс и БТА.
Китайско-американските отношения се влошиха през последните години заради няколко въпроса: статута на Тайван, търговски спорове, съперничеството в областта на новите технологии, борбата за влияние в Азиатско-тихоокеанския регион и Южнокитайско море и положението с правата на човека, отбелязва АФП.
Ройтерс посочва, че след трудното начало през първата половина на миналата година двете най-големи икономики в света са увеличили контактите си през второто тримесечие в опит да стабилизират връзките си преди прехода във властта в Тайван през май след президентските избори по-рано този месец и предстоящите през ноември президентски избори в Съединените щати. Освен това затрудненията, които изпитва китайска икономика, също може да намалят апетита на Китай за по-агресивен подход към САЩ на фона на засилването на връзките му с Русия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Борисов: Изборите решават кой да е първи, но преговорите ще решат кой ще управлява
Общество |Асен Василев и Ивайло Мирчев: Изборите слагат край на модела Борисов-Пеевски
Политика |„Посоки“ на Стефан Командарев в официалната селекия на фестивала в Кан
Култура |Adidas връща част от производството си от Азия в Германия
Бизнес | Advertorial |Калифорния вдигна до 21 г. забраната за продажба на цигари
Общество | Advertorial |Четирима са загинали под рухнала сграда в Ярославл
Общество |Проучване: Компаниите с повече жени лидери имат по-високи приходи
Управление | Advertorial |Един наръчник за перфектните комбинации от цветове
Маркетинг |Снегът си отива, идва пролетно време
България | Advertorial |Руски активист подпали входа на централата на ФСБ в Москва
Общество | Advertorial |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.