Прогноза: Охлаждане на имотния пазар през 2023 г., цените в София ще паднат с 5-10%

Прогноза: Охлаждане на имотния пазар през 2023 г., цените в София ще паднат с 5-10%

Прогноза: Охлаждане на имотния пазар през 2023 г., цените в София ще паднат с 5-10%

Очаква се охлаждане на   пазара на имоти у нас  през 2023 година. Това прогнозира главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов на специално събитие за журналисти днес. Прогнозата на УниКредит Булбанк предвижда още спад на цените на жилищата в София от5  до10% догодина. 

Има редица индикатори  за предстоящо охлаждане на имотния пазар, всичко ще зависи от представянето на икономиката, развитието на пазара на труда, тенденциите при заплатите и при лихвите по ипотечните кредити, коментира той.

За да се осъществи основният ни сценарий със спад на цените на жилищата в София между 5 и 10 процента, периодът на политическа несигурност трябва да приключи след изборите за парламент през март-април догодина. По-високите лихви в еврозоната ще се пренасят бавно към България, а напредъкът в усилията на страната да приеме еврото от началото на 2024 г., в комбинация с осъществяването на практика на реформите, предвидени в Плана за възстановяване и устоойчивост, ще помогнат на икономическия растеж да започне отново да се ускорява от средата на 2023 г., каза Павлов.

През третото тримесечие на тази година цените на жилищата в България са нараснали с 23% на годишна база, а в една пета от кварталите в София жилищата са надценени с 30% или повече.В Пловдив надценените жилища са 20 на сто, сочат данните  на Уникредит Булбанк. Това пък води до нарушаване на достъпността и до влошаване на съотношението между цените на жилищата и средните доходи на домакинствата. Въпреки това съотношението между цените на жилищата спрямо доходите на населението у нас в момента е доста далече от стойностите през 2008-2009 г., когато беше  пикът на балона с цените на имотите. Въпреки че в Софиия например се наблюдава преегряване на пазара,  рискът от рязък спад на цените сега е значително по-малък в сравнение с времет на световната финансова криза през 2008-2009 г., сочи анализът на УникредитБулбанк.

Срeдният paзмep нa ипoтeките, oтпycĸaни oт бaнĸaтa e oĸoлo 150 xиляди лeвa ĸaтo тpи чeтвъpти oт изтeглeнитe ипoтeчни зaeми ca зa  имoти в Coфия, Πлoвдив, Bapнa и Бypгac cъc cpoĸ нaд 30 гoдини.

"Близo пoлoвинaтa oт ĸлиeнтитe нa бaнĸaтa, изтeглили ипoтeчeн зaeм, ca нa възpacт мeждy 30 и 40 гoдини. Haй-чecтo тoвa ca млaди ĸлиeнти и ceмeйcтвa, тъpceщи пъpвo жилищe или ceмeйcтвa жeлaeщи дa зaĸyпят пo-гoлямo aпapтaмeнт c възнaгpaждeниe мeждy 1 700 лeвa и 2 500 лeвa", обясни Юлиaн Bлaxoв - диpeĸтop "Πpoдyĸти и ycлyги" в УниĸpeдитБyлбaнĸ. 

Oт бaнĸaтa oтчитaт по-голямо тъpceнe на зeлeнaтa ипoтeĸa, ĸoятo дaвa възмoжнocт зa пo-ниcĸи лиxви, aĸo имoтът e oт пo-виcoĸ oт eнepгиeн ĸлac.

Както "Мениджър нюз" писа,  жилищните кредити у нас надхвърлиха рекордните 16 млрд. лв. през октомври по данни на БНБ. Според експерти те идват на на фона на сигнали за охлаждане на имотния пазар и прогнози за плавно повишаване на лихвените проценти.

Според статистиката на централната банка само за месец ипотеките растат с  около 1,5%, или над 200 млн. лв. Ръстът спрямо октомври миналата година е с над 18%. Причините са ниските лихвени проценти, както и високата инфлация. Тя пък е причината домакинствата  да инвестират спестяванията си, защото се опасяват те да не се обезценят.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ