110 млрд. евро кредит за Гърция одобрени

110 млрд. евро кредит за Гърция одобрени

Финансовите министри от еврозоната одобриха плана за помощ на Гърция, който предвижда отпускане на 110 милиарда евро кредити за 3 години. 80 милиарда евро ще даде еврозоната, а останалите 30 милиарда – Международният валутен фонд. Това е най-големият план в близката история за спасяване на страна, изпаднала във финансови затруднения.

Лидерите на 16-те държави, въвели еврото, ще се съберат е Брюксел на 7 май, за да подпишат документите, каза премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който председателства еврогрупата.

Изпълнителният борд на Международния валутен фонд се очаква да одобри заема от 30 млрд. евро за Гърция до седмица, обеща директорът на фонда Доминик Строс-Кан. „Нашите общи усилия ще допринесат за стабилността на еврото, ще са от полза за цяла Европа и ще помогнат за повишаване световната финансова стабилност, както и за възстановяването на световната икономика”, каза Строс-Кан.

Освен МВФ и страните от еврозоната кредити за Гърция се очакват и от банките.

Финансовите министри от еврозоната проучват възможностите за доброволно съдействие от банките в техните държави за подпомагане на усилията за Гърция, каза шефът на еврогрупата Жан-Клод Юнкер. Това е особено от значение за германския министър Волфганг Шойбле, който настоя, че има нужда от консултации с финансовия сектор във всяка от 16-те държави използващи еврото, обясни Юнкер.

В Германия правителството вече се опитва да убеди големите банки да инвестират в Гърция, което ще помогне за стабилизиране на пазарите. Според неофициална информация „Дойче банк”, застрахователната компания „Алианц” и презастрахователното дружество „Мюнхенер рюк” може да отпуснат заем от 1 милиард евро на Гърция при същите условия, при които Атина ще получи пари от еврозоната.

Френският министър Кристин Лагард също призова банките да участват във финансовите усилия за оказване на помощ за Гърция, като ги помоли за „проява на солидарност”. Тя подчерта, че всички имат интерес от стабилността и възстановяването на Гърция, както и от доверието на пазарите към Атина.

Финландският министър на финансите Юрки Катайнен сравни ситуацията в Гърция с тази на банка „Лемън брадърс”. „Гърция е страна, която можем да сравним с „Лемън брадърс”. Ако падне, ще разклати значително европейската икономика. Ясно е, че тогава цялата икономика в еврозоната ще се свие”, каза той. През 2008 г. фалитът на „Лемън брадърс” предизвика световната финансова криза, с което повлече и много други банки към банкрут.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че международната финансова помощ за Атина сега е „единственият начин да се осигури стабилността на еврото”. Тя окачестви плана на Гърция за ограничаване на разходите като „много амбициозен”.

Както "МениджърНюз" съобщи, по-рано днес гръцкото правителство обяви плана си за бюджетни ограничения и реформи, благодарение на които успя да договори кредита от 110 млрд. евро. Предвиждат се намаление на доходите и увеличение на данъците и акцизите.

Синдикатите не приемат тези мерки и ги наричат най-несправедливите в историята на Гърция. Очаква се вълна от социално недоволство. За 5 май е насрочена общонационална стачка, която ще парализира страната.

Решението на страните от еврозоната и МВФ е съществено и за България, в която най-големите банки са гръцка собственост.

До нуждата от спасяване на Гърция се стигна, след като предишното правителство натрупа огромен бюджетен дефицит - 13.6% от БВП за 2009 г. при позволен за еврозоната максимум 3%. Държавният дълг на страната е над 300 млрд. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ