AdVenture БРОЙ /// Мениджър 04/25
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Маркетинг, роден от корените
Марките от региона, които завладяват международните пазари
Маркетинг, роден от корените

Марките от региона, които завладяват международните пазари

Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News

Съседните ни страни не са големи икономики, но могат да се похвалят с марки, които от локални стават глобални, като се отличават със силна емоционална връзка с местната култура (хората обичат продукти с неподправен колорит). Балканските марки успява да блеснат на световния пазар благодарение на ключови характеристики като силна връзка с многовековните традициите и богато историческо и културно наследство; фокус върху естествени съставки и ръчната изработка; бърза адаптация и предприемачески дух; силна идентичност и страст, умело използвани в маркетинговата комуникация.
Митовете оживяват
Гръцките марки стават разпознаваеми и конкуренти на международния пазар, черпейки вдъхновение от Античността, митологията и богатото културно наследство. В сектори като козметика и хранително-вкусова промишленост разчитат на типични местни съставки като маслини и билки. В модата и туризма акцентират на средиземноморския лайфстайл и естетика, свързани с усещането за почивка, свобода и природа. Успяват да балансират между автентичността, лукса, универсалността и достъпните цени. Много от предприятията започват като малък семеен бизнес, който се разраства в глобален. Гърция е една от най-добре брандираните страни в света, което директно влияе и върху нейните марки на международния пазар, особено в туризма, хранително-вкусовата индустрия и културното наследство.
Fage е символ на гръцката млечна индустрия, която успява да „открадне“ българското кисело мляко и да го представи на света като гръцки йогурт. Но така се случва в маркетинга, първият винаги печели! През 1926 г. малък магазин, собственост на семейство Филипу, отваря врати за млечни продукти в Атина. През 50-те години марката, чието име означава („За ядене“ или „Яж“) става популярна в цяла Гърция. През 1974 г. е построена сегашната фабрика на Fage, като се обогатява продуктовата линия и се въвеждат опаковки с по-атрактивен дизайн.
Когато през 1981 г. Гърция става член на ЕС, Fage излиза на така мечтания международен пазар. Първото комерсиално цедено мляко Total e представено на голямата европейска аудитория, като постига огромен успех, особено във Великобритания, Ирландия и Италия.
В началото 90-те продуктите на Fage стъпват и на американска земя, което поставя началото на манията по гръцкия йогурт и на този континент. През 2000 г. Fage започва да прави киселото си мляко в САЩ, като отваря своя фабрика в Ню Йорк.
Днес компанията продължава да е собственост на трето поколение на семейство Филипу и да е глобален лидер в сегмента гръцки йогурт. Каква е формулата на успеха? Традиционен метод на прецеждане на киселото мляко, което му придава гъстата, кремообразна текстура и характерен вкус. Фокус върху натуралността и здравословния начин на живот, само минимални съставки без изкуствени добавки. Изграждат се производствени мощности на ключови пазари, което намалява разходите и улеснява логистиката. Силна бранд идентичност, която акцентира върху наследството и премиум качеството. Диверсифицирано продуктово портфолио, което предлага за всеки вкус по нещо: нискомаслени, безмаслени, плодови млека. Постоянни иновации и инвестиции в научноизследователска дейност.
Трупайки познания и опит в най-старата хомеопатична аптека в Атина, през 1996 г. фармацевтът Йоргос Корес (1968) започва да произвежда бяла козметика само с билки и естествените съставки, които традиционно се използват в гръцката народна медицина. При „магическото“ забъркване на съставките той прилага и основните принципи на класическата хомеопатия. Така се ражда марката Korres, чиято основна цел е да предложи на жените натурални, ефективни и безопасни козметични продукти, базирани на растителни екстракти. Славата на козметиката бързо се разнася из цяла Гърция „от уста на уста“, а оттам и на международния пазар.
Освен голямо разнообразие от бяла козметика в която Korres влага познанията си от проучвания и картографиране на над 3600 гръцки растения и билки, компанията започва да произвежда и парфюми, които също включат предимно естествени съставки (днес в много от парфюмите се влагат синтетични съставки).
Защо Korres успява извън пределите на Гърция? Уникални формули, които съдържат билки, мед, йогурт, шафран; инвестиции в устойчиво производство и рециклируеми опаковки; множество органични ферми в цяла Гърция снабдяват Korres с безценните си растения. Марката е визионер в индустрията, като комбинира традиционната хомеопатия с най-модерни биотехнологии за разработка на иновативни формули.
Korres продава мажоритарния си дял на Morgan Stanley и Profex, китайски дистрибутор на козметика, през 2017 г. за сумата от 48,3 млн. евро. Така марката трайно стъпва на азиатския пазар, като става популярна най-вече в Китай, Хонконг и Макао. Йоргос запазва само 30% от фирмата, но тя продължава да спазва всички принципи, заложени от него. Korres днес има бутици в 30 държави, присъства и в луксозни магазини като Sephora и Harrods.
Родени от миналото, вдъхновени от бъдещето
Румънските марки залагат на традиционните занаяти, съчетани с иновации. Те се позиционират като продукти с натурални съставки от региона и високо качество на по-конкуренти цени. Това особено личи при вината, месопреработвателната, текстилната и мебелната промишленост. Разпознаваеми са и румънската музика и фолклор, които умно и дизайнерски се интегрират в маркетинговите кампании. В маркетинга румънците са иноватори, в рекламата стоят близо до най-добрите световни образци, а в бизнеса гледат на запад и към бъдещето.
Най-известната румънска марка зад граница и най-голямата компания в северната ни съседска е Dacia, на която се дължат около 8–10% от общия износ на страната. Компанията е основната през 1966 г., а Николае Чаушеску има удоволствието да седне зад волана на първата Dacia 1100 през 1968 г. На следващата година Dacia 1300 е представена на изложенията в Париж и Букурещ, след това започва да се кара от обикновените румънци, които се записват в дълги списъци с чакащи (практика, характерна за целия социалистически лагер). За времето си Dacia е един от най-модерните и надеждни автомобили в Европа. През 1999 г. румънското правителство продава най-известната си емблема на френския автомобилен производител Groupe Renault.
Защо Dacia е толкова успешна и преди, и след 1989 г.? Утвърждава се като бранд, който предлага автомобили с много добро съотношение цена-качество. Компанията се фокусира върху основните нужди на потребителите – надеждност, икономичност и практичност, както и върху минималистичния и практичен дизайн. Успява да се възползва от всички предимства и блага на Renault, като запазва своята идентичност. През XXI век се позиционира в сегмента на електормобилите.
Borsec, румънска марка минерална вода, започва да се бутилира през 1800 г., като тогава това се случва само в дните на пълнолуние, когато атмосферното налягане е най-високо, за да се подобри и поддържа съдържанието на CO2 във водата. Именно въглеродният диоксид играе ключова роля за поддържането на химичния баланс между калциеви, магнезиеви и натриеви бикарбонатни съединения, като превръща Borsec в най-обичаната марка в Румъния, която днес се изнася в над 20 държави по света. В стратегията си Borsec залага на историческото наследство, качеството, чистотата и здравословния начин на живот. Толкова просто, но истинско, че се харесва от всички.
Използването на технологиите не намалява човешкия потенциал, а го подобрява. В този факт се опитва да ни убеди рекламната кампания We Make IT Human (заигравка между „Правим го човешки“ и „Правим IT човешки“), създадена от агенция MPR, Букурещ, за htss, румънска компания, предлагаща софтуерни решения за здравеопазването.
Животът е за празнуване
Сърбите са силно пристрастени към родните си марки. Част от тях, като съчетават месните традиции с модерните технологии, успяват да пробият и на международната сцена, въпреки че Сърбия не е член на Европейския съюз и често се опитва да лавира между своите интереси и тези на ЕС, Русия и Китай. Предимствата на сръбските марки са поне три: автентичност, която все още не е заличена от глобализацията; високо качество, което се дължи на факта, че всичко се прави именно в страната; цени, които са по-ниски от западните алтернативи.
Известните меки бисквити Plazma правят своя дебют през 1967 г. Те са сръбският (тогава югославски) отговор и по-евтин вариант на Plasmon, емблематични италиански бисквити, създадена през 1902 г. специално за бебета и малки деца.
Бисквитите Plazma могат да се хапват цели или смлени, директно или да се използват за приготвяне на десерти, с вилица или лъжица, под формата на нещо твърдо или течно, да се комбинират със солено или сладко… Рекламната кампания „Дилеми“, която е създадена от BBDO, Загреб, дава свободна на потребителя сам да избере за какво и как ще употреби известните сръбски бисквити.
Легендата за сръбските бисквити гласи, че след придобиването на Plasmon Society от Heinz през 1963 г. настъпват масови съкращения в бисквитените фабрики. Това принуждава Петър Тутавац (1934–2022) да се върне в родното си градче Пожаревац и да постави началото на сръбската хранителна компания Bambi, която през 2019 г. е закупена за 260 млн. евро от Coca-Cola HBC. Петър започва да произвежда бисквити, които много наподобяват тези на Plasmon. Компанията завежда дело за кражба на рецептата и формата на бисквитите. Делото се води в Гърция, но е загубено от италианците, тъй като междувременно сърбите намаляват грамажа и добавят нова съставка, за да може продуктът им да е различен. В крайна сметка двете компании сключват джентълменско споразумение: италианците няма да продават бисквитите си в Югославия, а сръбските Plazma се появяват в Западна Европа и Америка с името Lane.
Този умен подход позволява на Plazma да достигне до по-широка аудитория, като запазва своята идентичност. Това я прави разпознаваема и обичана марка в различни държави, особено на Балканския полуостров и сред сръбската диаспора по света. Успехът на Plazma се дължи на комбинация от вкус и качество, които оставят постоянни във времето. За много хора те са символ на детството и семейните моменти.
|
Ключови думи
балкански марки
маркетинг
Dacia
Plazma
Бисер Костадинов