AdVenture БРОЙ /// Мениджър 05/25

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Марките сигурно са полудели

Възходът на щурия маркетинг

Марките сигурно са полудели

Марките сигурно са полудели

Възходът на щурия маркетинг

Марките сигурно са полудели
quotes

Социалните медии продължават да променят света на маркетинга. Един от най-горещите феномени, роден именно във виртуалното пространство, е Unhinged Marketing, който може да бъде преведен по няколко начина: маркетинг без задръжки, или разкрепостен, „развързан“, неконтролируем, див, откачен маркетинг. Този подход скъсва пъпната връв с всички (не)писани правила в класическия маркетинг, като залага на дръзкото, нестандартното, провокативното… Отклонявайки се от стандартния коловоз, маркетингът без задръжки не само комуникира посланието на марката, но изгражда и силна емоционална връзка с потребителите, основаваща се на разбиване на клишетата и бунтарство.

Зародил се като явление сред по-малките и независими марки в TikTok, днес този вид маркетинг превзема нови територии. В социалните медии става все по-голям броят на бизнесите, които ударно зарязват старата, скучна, стерилна, корпоративна комуникация и смело се „гмуркат“ в общуване с целевата аудитория, изпълнено с мемета, самоирония, edgy (рязък, нагъл) изказ, небрежна автентичност, несъвършени и „ненапудрени“ постове… Дори безсмислено на пръв поглед съдържание или буквално осмиване на традиционния маркетинг. Тези черти правят марката близка и човешка до младите хора, които буквално живеят във и чрез социалните медии.

Да си го кажем направо: младите поколения в социалните мрежи не търсят толкова знания и общуване, колкото забавление. Това в повечето случаи означава да гледат сеира на някой друг или направо да му се подиграват, въпреки че често не го превъзхождат с нищо. Именно това им дава маркетингът без задръжки, но в една по-умерена форма. Точно тук е тънкият момент – от една страна, марката трябва да бъде достатъчно „луда“, за да разчупи всички ограничения, които сама си е наложила или са общоприет стандарт в бранша, а от друга – да не прекрачва границите на добрия тон и благоприличието. Чрез маркетинга без задръжки марките печелят извънредно голямо внимание към себе си, особено ако напипат верния тон, който е достатъчно дързък (дори язвителен), че да се хареса на целевата аудитория, и достатъчно критичен, че да подразни другите, което също води до висока ангажираност. Така не е нужно да се плаща за реклама, за да се стигне до точните потребители и да се предизвика вирусен ефект.

Защо маркетингът без задържи е на „гребена на вълната“

Той нарушава правилата в комуникацията на бизнеса, веднага грабва вниманието (включително и на маркетолозите), резонира с поколението Z (родените между 1996 и 2012 г.) и генерациите след тях, известни с това, че са „имунизирани“ срещу платените реклами в дигиталните платформи. Като първото изцяло дигитално поколение, израснало с интернет, смартфони и социални мрежи, Z има особена чувствителност към автентичността, хумора и съдържанието, което създават марките. За разлика от Instagram, където съдържанието е съвършено изпипано, за да се хареса на Милениалите (1981–1995 г.), щурият маркетинг допада на Z, защото те вече правят тънката разлика между съдържанието, създадено от истински човек, и това, което е специално сътворено за марките от професионалисти, агенции за реклама и PR или вътрешния маркетинг отдел на фирмата.

Най-ефективният инструмент на маркетинга без задръжки е смехът

В основата на доброто чувство за хумор е истината. „Право куме, та в очи!“ или честността, неподправеността и естествеността са основите фундаментите на този феномен, предизвикващ емпатия в представителите на Z, които казват на висок глас: „Светът е откачен, ние също! Ако и ти си такъв, бързо ще ни станеш фаворит“. Всъщност ДНК-то на дивия маркетинг не се крие в хумора, а в неочакваното и непредсказуемото, което го прави толкова ефективен.

Щурият маркетинг буквално шокира маркетолозите от „старата“ школа, които отказват да влязат в XIX век. За тях той е подигравка с всичко, което знаят и могат. Той не е по брандинг гайдлайна и не е за сериозни бизнеси. Освен това – какво ще кажат хората?! По-старите поколения не харесват и не разбират подобен тип комуникация, тъй като я намират, меко казано, за глупава. Има ли умен маркетолог, който може да си позволи лукса да пропусне да „ухажва“ цяло едно поколение, което утре ще управлява света?! Да, рисковано е да се захванеш с маркетинга без задръжки, това изисква нови умения и промяна в манталитета, но още по-опасно е марката да остане скучна и да не опита да говори на „езика“ на новите генерации – те искат брандове, които говорят като хора, реклами, в които няма CTA (призив за действие), а душа. Маркетингът без задръжки е изцяло нова ера в комуникацията.

В някои случаи той се разпростира върху пълната идентичност на марката. Duolingo, образователно приложение с курсове по над 43 езика, е марката, която показа на масовата аудитория в социалните си канали всички прелести на разкрепостения маркетинг. Компанията успя филигранно да балансира между иронични, самореферентни мемета, хумористично съдържание, което бързо става вирусно и Дуо (зелена сова), главния ѝ герой, който често е строг и заплашителен, докато напомня на потребителите да учат усърдно. Тонът на комуникация е дружелюбен, освободен от формалности, приятно саркастичен, закачлив и пиперлив – ярко се откроява от академичния стил на повечето езикови курсове.

Liquid Death, марка за вода в кен, чийто слоган е „Убийте жаждата си“, от създаването си през 2019 г. също единствено и само разчита на прийомите на този вид маркетинг.

По-често обаче се наблюдава хибридният модел. В класическите медии като печат, телевизия и радио марката се държи по-консервативно, а в социалните мрежа говори по-дръзко и освободено. Подобен модел използва Wendy's, третата по големина верига за бързо хранене в света, която още през 2017 г. в Twitter (днес X) „обръща палачинката“ и започва да дразни недоволните клиенти с провокативни постове, което още повече нажежи обстановката. Вместо стандартните извинения от типа на „Съжаляваме за неудобството“ компанията дръзко използва сарказъм и roast културата (roast – сленг за подиграване, бъзикане, заяждане с усмивка; не злобно, а с цел забавление).

Освен вътрешен хумор Wendy's започва дръзко да тролва (trolling – жаргон, който означава умишлено да провокираш някого с шеговити, саркастични или дразнещи коментари, за да предизвикаш реакция – смях, яд, спор, изненада) и преките си конкуренте в лицето на McDonald’s и Burger King.

Подобен тип комуникация размива границата между маркетинг и развлечения. Така потребителят не усеща, че му продават нещо.

Като говорим, че маркетингът без задръжки е подходящ само за социалните медии, трябва да се прави тънката разлика между естеството на отделните платформи. Този вид комуникация е „попадение в десетката“ в TikTok, но за LinkedIn е изключително неподходяща. Хуморът в LinkedIn също е позволен, но той трябва да бъде прецизно дозиран, уместен, интелигентен.

Ryanair смело навлиза в полето на „разкрепостения“ маркетинг. Дружеството се фокусира върху саркастичния отзив от клиентите и се насочва към меме култура и всички горещи тенденции в TikTok. За тази цел създава умен lo-fi (несъвършен) талисман, който представлява очи и уста на „муцуната“ на самолета. Този хитър ход моментално се харесва на поколението Z.

WizzAir също експериментира със стила си в социалните мрежи, като използва абсурден хумор, чрез който се бъзика най-вече със себе си. Съдържанието, което публикува в TikTok, Instagram и X, е толкова извън идентичността на марката, че се възприе не като корпоративно, а като създадено от истински потребител – саркастично, самоиронично и зле направено съвсем нарочно (гифовете и меметата изглеждат все едно са скалъпени набързо от някой, „скаран“ с програмите за обработка на снимки и видеа).

Ще умре ли щурият маркетинг с остаряването на поколението Z

Явлението ще промени формите си и ще стане по-малко язвително, но очакването за честност и автентичност ще остане. Маркетолозите ще усетят психологическите и поведенческите промени и бързо ще се адаптират, като израстват и узряват заедно със Z.