Производители са изправени пред „електромобилна зима“ през 2026 г.

Политика за бисквитки

Очаква се растежът на световните продажби на електрически превозни средства да се забави тази година, тъй като Китай намалява някои субсидии, Европа се колебае относно поетапното премахване на двигателите с вътрешно горене, а американските производители и политици правят обратен завой, отдалечавайки се от сегмента, пише Bloomberg.

BloombergNEF очаква шофьорите да купят 24,3 милиона пътнически електромобила тази година, което е увеличение от само 12% спрямо 2025 г. и по-слабо от 23%-ния ръст на продажбите миналата година.

В САЩ производителите на електрически превозни средства са изправени пред „електромобилна зима“ и ще трябва да се справят с неравни месеци, преди вероятното възраждане на продажбите през 2027 и 2028 г., каза Нейтън Нийз, глобален ръководител на Boston Consulting Group за електромобили и съхранение на енергия. Въпреки че дългосрочната траектория за превозните средства, задвижвани с батерии, остава положителна, няма „скрита история за 2026 г., която да казва, че има много неща, за които да бъдем оптимисти“, каза той.

Решението на Ford Motor Co. през декември да обяви счетоводно отписване в размер на $19,5 милиарда, свързано с мащабна реформа на бизнеса си с електрически превозни средства, включително преобразуването на флагманския електрически пикап F-150 Lightning в хибридно превозно средство с удължен пробег, подчерта крехкостта на краткосрочните перспективи на сектора.

Оттеглянето на до 7500 долара потребителски данъчни облекчения в САЩ след септември от администрацията на Тръмп и намаляването на стандартите за икономия на гориво доведоха до срив на пазара на електрически превозни средства в страната. Продажбите в САЩ през декември спаднаха с 41% спрямо година по-рано, съобщи BNEF в неотдавнашна бележка.

Дори в Китай, водещият пазар на електрически превозни средства в света, анализаторите очакват леко забавяне на растежа на продажбите, отчасти поради стесняващата се правителствена подкрепа за индустрията. Пекин намали наполовина данъчните облекчения за електрически превозни средства за 2026 г. Властите критикуват „състезателната конкуренция“ в пренаситения автомобилен сектор на страната и предприемат мерки срещу предлаганите отстъпки, за да противодействие на намаляващото търсене.

„Китайското правителство определено се опитва да охлади ценовата война“, каза Майкъл Дън, главен изпълнителен директор на Dunne Insights, калифорнийска консултантска фирма за автомобилната индустрия.

Ожесточената конкуренция доведе до това BYD Co., китайският шампион в производството на електрически превозни средства, да отчете най-слабия си годишен ръст на продажбите от 2020 г. насам, тъй като конкуренти, включително Geely Automobile Holdings Ltd. и технологичният гигант Xiaomi Corp., започват да набират скорост. Автомобилните компании в страната също отчитат бавен растеж, докато се опитват да се разширят на по-трудни пазари, като по-малките градове и селските райони.

Очаква се продажбите на електрически превозни средства в Китай, заедно с plug-in хибриди и хибриди с удължен пробег, да са достигнали 15,6 милиона през 2025 г., което е с 27% повече спрямо предходната година, според прогноза на Bloomberg Intelligence. Прогнозите са продажбите за 2026 г. да нараснат само с 13%.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
На днешната дата, 8 август. Имен ден празнуват Емилиан, Емилиян, Емилия
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка