Банките в България с рекордна печалба за първите 4 месеца на годината

Политика за бисквитки

Банковата система в България отчита 484 млн. лв. чиста печалба за първите 4 месеца на годината, показват данни на БНБ.

Това представлява ръст от цели 36% повече в сравнение със същия период на миналата година.

Сред основните причини за това са понижените разходи за обезценка на финансови активи. Тези разходи възлизат на 172 млн. лв., което е с 18 млн. лв. по-малко в сравнение 2020 г.

Освен това банките значително увеличават нетните си приходи от такси и комисионни. За 4-те месеца сумата възлиза на 373  млн. лв., което е с 12% или 40 млн. лв. повече, отколкото за същия период на 2020 г.

За сметка на това нетните приходи от лихви се понижават с 21 млн. лв. до 978 млн. лв.

Освен това банките отчитат цели 189 млн. лв. по-добър в сравнение с миналата година резултат по перото, касаещо печалбите от курсови разлики.

Същевременно по перо „Други оперативни разходи“ се отчитат цели 192 млн. лв. по-малко разходи. Перото „Други административни разходи“, което в предишните месеци на годината беше почти  изцяло занулено и възлизаше на над 90% по-малко в сравнение с разхода, генериран през 2020 г., сега отново е съпоставим с миналогодишния резултат – 267 млн. лв. сега срещу 252  млн. лв. миналата година.

Така общият нетен оперативен доход на банковата система у нас през първите 4 месеца на 2021 г. е 1,47 млрд. лв., което е с 20% и 243 млн. лв. повече в сравнение с 2020 г.  

По силата на мораториума за отсрочване на кредитите на фирми и физически лица с доказан спад на доходите заради мерките срещу COVID са били отсрочени заеми на обща стойност 10 млрд. лв.

От тях близо 13 хил. предприятия са получили одобрение за отсрочване на заеми на стойност 8,1 млрд.  лв., а 96 хил. домакинства – за отсрочване на 1,87 млрд. лв.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Японски композитор постави три световни рекорда в Книгата на „Гинес“
Стратегии за преговори, когато събеседникът ви има предимство
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Четирикратният шампион във Формула 1 Верстапен удължи договора си с Red Bull
Панамският канал ще намали броя на ежедневно преминаващите кораби
Времето: Жълт код за високи температури е обявен в почти цялата страна
САЩ удължават до 19 септември срока за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"
Дрон наруши въздушното пространство на Румъния, НАТО изпрати изтребители
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“