Растящите жилищни заеми - източник на потенциален кредитен риск
Българската народна банка обяви, че разглежда високите нива на кредитна активност в сегмента на жилищните кредити като „източник за натрупване на потенциален кредитен риск“.
Към края на април отпуснатите жилищни заеми у нас възлизат на 12,5 млрд. лв. Това е с 13% повече или 1,4 млрд. лв. повече, спрямо същия период на миналата година. Въпреки това към момента няма повишение на несъбираемите вземания по тези кредити, а дори напротив - тяхното ниво се понижава от 5,9% през април 2020 г. на 4,6% през април 2021 г.
Това е и основната причина Управителният съвет на БНБ да е взел решение да остави непроменен антицикличния капиталов буфер. Неговото ниво остава 0,5% от кредитните рискови експозиции на търговските банки.
Този буфер представлява капитала, който търговските банки са задължени да поддържат в защита срещу евентуално реализиране на рискове.
Поддържането на буфера се запазва, въпреки че съотношението между отпуснати кредити и БВП на страната се понижава. Към края на третото тримесечие това съотношение е 98,9%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно и възлиза на -27,5 процентни пункта, отчитат от БНБ. Това отрицателно отклонение принципно би съответствало на нулева стойност на индикатора за антицикличния буфер.
„Запазването на текущото ниво на буфера през третото тримесечие на 2021 г. има за цел да допринесе за съхраняване на устойчивостта на банковата система срещу потенциални неблагоприятни тенденции в икономическата среда, загуби от кредитен риск и произтичащ от тях натиск върху доходността и капиталовата позиция на кредитните институции“, обясняват от БНБ.
Оценката за нивото, приложимо през четвъртото тримесечие на 2021 г., Управителният съвет на БНБ ще направи през септември 2021 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.