ЕБВР си тръгва от Русия и Беларус

ЕБВР си тръгва от Русия и Беларус

ЕБВР си тръгва от Русия и Беларус

Европейската банка за възстановяване и развитие слага край на дейностите си в Русия и Беларус. Съветът на управителите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) гласува за „решителни действия срещу Русия и Беларус“ заради войната в Украйна. Банката реши незабавно да спре достъпа на двете държави до финансирането и експертизата на финансовата институция. Решението бе обявено на сайта на финансовата институция. Освен това ЕБВР закрива офисите си в Москва и Минск, гласи още съобщението.

Сурови мерки

„Съветът на гуверньорите на ЕБВР одобри приемането на строги мерки срещу тези две страни след инвазията в Украйна. Достъпът на Руската федерация и Беларус до ресурсите на банката ще бъде официално и незабавно преустановен след влизането в сила на съответното решение на управителите. Това означава, че в нито една от страните не може да има проекти, финансирани от банки, или дейности за техническо сътрудничество“, се казва в изявление, публикувано на уебсайта на ЕБВР.

ЕБВР стъпва в Русия през 1991 г. и по време на работата си е инвестирала 24,3 милиарда евро в местната икономика.

Банката също така си запазва правото „да преустанови или отмени допълнителни плащания по съществуващи проекти“.  „Тъжно е, че стигнахме до това след толкова години сътрудничество и дейност в двете страни. Войната на Русия с Украйна обаче не ни остави друг избор, освен да изразим своето осъждане не само на думи. Необходими са и действия, така че двете страни да не се съмняват, че вярваме, че са подкопали ценностите, които са важни за нас като институция и международната общност“, пише в изявление на президента на ЕБВР Одил Рено-Басо, публикувано на уебсайта на финансовата институция.

ЕБВР ще се фокусиравърху предоставянето на Украйна и страните, засегнати от кризата поради притока на бежанци на 2 милиарда евро като „пакет от мерки за осигуряване на устойчивост и поминък“. Мерките са предназначени да помогнат на компаниите и общностите.

Банката предоставя финансиране възможно най-бързо, за да даде възможност на украинските фирми да получат ликвидна подкрепа, отсрочени заеми и търговско финансиране.

„Там, където е  възможно, предприятията ще бъдат подпомогнати да се преместят, за да могат да продължат дейността им. Ако условията позволяват, банката също така се ангажира да участва в Програмата за възстановяване на Украйна“, се казва още в изявлението на ЕБВР.

На мястото на "Студената война"...

Като правоприемник на СССР Русия имаше статут на учредител на Европейската банка за възстановяване и развитие, създадена през 1991 г., след края на Студената война с идеята да даде тласък на "нова ера в Цетрална и Източна Европа".  От много години ЕБВР е един от най-големите инвеститори в реалния сектор на руската икономика. Общо от 1991 до 2015 г. натрупаният обем на инвестициите на ЕБВР в Русия възлиза на 24,3 милиарда евро в 792 проекта.

През януари 2016 г. Европейската банка за възстановяване и развитие съобщи, че 2015 г. е първата година, в която не стартира нови проекти в Русия. През същата година руските власти изпратиха апел до председателя на Съвета на управителите на ЕБВР, министъра на финансите на Люксембург, Пиер Граменя, в който се отбелязва, че Русия счита „замразяването“ на дейността на ЕБВР в страната за нарушаване на правата му като акционер и страна по операциите на банката. Тогава Съветът на директорите на банката разгледа жалбата на Руската федерация и не установи нарушения на принципите на ЕБВР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ