Германските, италианските и ирландските банки са най-зле в стрес тестовете

Германските, италианските и ирландските банки са най-зле в стрес тестовете

Големите банки в общността се справиха добре със стрес тестовете, проведени от Европейския банков орган (EBA според абревиатурата му на английски език). При сценарий на продължителна криза до 2023 г. тя ще унищожи средно 485 базисни пункта капитал и ще остане със среден коефициент на платежоспособност 10,2%. В този контекст само 18 от 50-те банки, които са били част от тестовете, ще достигнат в края на периода с капитал с най-високо качество под средното за Европа. Стрес тестовете обаче разкриха, че германските, италианските и ирландските банки са най-лошо подготвени да издържат на кризисен сценарий през следващите три години, предава cincodias.elpais.com. 

В този смисъл предприятието, което е било в по-деликатна позиция в тестовете на Европейския банков орган, е италианската Banca Monte dei Paschi di Siena, която ако се сблъска с неблагоприятен сценарий, ще погълне целия си капитал, унищожавайки 996 базисни точки. В действителност нито едно от петте големи италиански банки няма да надхвърли гореспоменатото средно ниво на капитал от 10,2% през 2023 г.

Mediobanca ще остане малко под 10%, докато UniCredit ще остане на 9,2%, Intesa Sanpaolo на 9,40%, а BPM ще регистрира оскъдните 7%, четвъртата най-лоша позиция в таблицата. Като цяло италианската банкова система ще достигне края на периода с ниво на платежоспособност 8,6%, което е второто най-лошо в Европейския съюз. 

По отношение на германските банки ситуацията е подобна. В контекста на криза германската банка ще затвори 2023 г. със среден капитал от 8,78% и само една от седемте банки, анализирани от Европейския банков орган, Volkswagen Bank, ще надхвърли средно 10,2%. Deutsche Bank (7,4%), Commerzbank (8,2%), Landesbank Baden-Württemberg (8,4%) биха били сред десетте най-лошо класирани.

От своя страна двете ирландски банки, Bank of Ireland Group и AIB Group, ще поддържат по-високи нива, съответно от 8.1% и 8.8%, но също така ще останат под средното за Европа, унищожавайки 607.3 базисни пункта капитал. Средният коефициент на пълно зареждане CET1 за ирландските банки ще бъде 8,44% в края на периода, което е най-ниската цифра от всички банки в общността.

От друга страна, банките, които са най-добре подготвени да издържат на продължителен кризисен сценарий, са тези, разположени в страните от Северна Европа. По този повод класификацията се оглавява от норвежки банки, въпреки че има само една банка, която е част от анализираните субекти (Nordea Bank), тъй като тя ще завърши 2023 г. с коефициент на платежоспособност 17,08%. На второ място е шведската банка, която в края на периода ще консумира само 299 базисни пункта капитал и ще поддържа коефициент на капитал с най-високо качество от 16,02%.

По субекти, този с най-висок коефициент на платежоспособност в ЕС е холандската Nederlandse Waterschapsbank със съотношение 37,8%. На второ място е друга холандска банка - BNG с 23,51%.

Стрес тестовете включват хипотетичен сценарий, при който банките трябва да преодолеят тежка рецесия от повече от три години. Поради ефекта от пандемията, сценарият се приема като ориентир в контекст, в който Covid-19 все още присъства в среда с по-ниски лихвени проценти и за по-дълго време. Като се има предвид това, отрицателното доверие би удължило и допълнително влошило икономическото свиване, уточнява изданието. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ