Защо големите европейски банки намалиха максималните лихвени проценти?

Защо големите европейски банки намалиха максималните лихвени проценти?

Пандемията на коронавируса е оказала двойно въздействие върху банковите депозити: освен намаляването на предлагането, възвръщаемостта също продължава да спада.

Според проучване на финтех компанията Raisin, от март 2020 г. най-големите банки във всички европейски държави, които те наблюдават, с изключение на Белгия, са намалили лихвите си с до 50% от максимумите. След по-ограничителните мерки и затваряния, приложени през есента в цяла Европа, имаше чести движения надолу, се казва в доклада, цитиран от cincodias.elpais.com

Най-високите налични лихвени проценти са паднали през последната година, като в някои случаи са загубили до 50% от стойността си. Най-засегнати са Норвегия, Полша и Франция. В по-голямата част от Западна Европа и Великобритания най-добрите оферти са спаднали леко.

В рамките на Еврозоната средният лихвен процент на трите най-големи банки в Германия, Франция и Австрия е спаднал от октомври. Същото важи и за лихвите в големите банки извън зоната, особено в Обединеното кралство, Швеция и Норвегия, посочва анализът на Raisin. Лихвите бяха стабилни, макар и ниски, в най-големите банки в Италия, Испания, Португалия, Холандия и Ирландия.

По отношение на сроковете Raisin посочва, че обикновено има по-добри ставки в Европа за едногодишните спрямо тригодишните лихви. В рамките на Еврозоната само Франция и Италия имат средни стойности на тригодишни лихвени проценти над 1%.

Освен това има забележимо намаляване на предлагането. В Испания вече никоя голяма банка не предлага срочни депозити и това въпреки увеличението на историческите рекорди в обема на депозитите на домакинствата, който в края на 2020 г. надвишавайки 900 млрд. евро. Понастоящем европейските потребители имат около 5 трилиона евро в разплащателни сметки. 

"Най-ниските лихвени проценти за всички времена в най-големите банки в Европа, заедно с падането на най-добрите оферти за депозити, е лоша поличба за европейците вложители", коментира Катарина Лует, вицепрезидент на Европа и президент на Raisin в Обединеното кралство. 

Ниските лихвени проценти и икономическата несигурност отказват потребителите от инвестиции във срочни депозити. На свой ред високият обем на ликвидност на големите банки си оказва влияние върху Европейската централна банка, където те трябва да плащат лихва - депозитна ставка от -0,5% - за излишната си ликвидност. 

Като цяло последните данни на Централната банка на Европа (ЕЦБ) показват, че по-голямата част от Еврозоната е започнала 2021 г. с леко покачване на лихвените проценти. Това увеличение съвпада с скока на инфлацията, който според много анализатори сега се дължи на временни икономически фактори, свързани с пандемията. В Германия, например, средният лихвен процент отново е над нулата.

По подобен начин във Франция, Италия и Холандия се наблюдава повишаване на средните лихвени проценти в началото на новата година. По-специално във Франция се повиши с 27 базисни точки. В Испания среднопретегленият лихвен процент е намалял от 0,02% през декември 2020 г. до 0,04% през януари 2021 г., сочат данните на Централната банка на Испания. Извън Еврозоната Швеция и Обединеното кралство повишиха три базисни пункта, за да достигнат респектиращи средни стойности от 0,54% и 0,38%. 

Източник: cincodias.elpais.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ