Готвят стрес тестове за въздействието на декорбанизацията върху руската икономика
Централната банка на Руската федерация разработва дългосрочни стрес тестове за въздействието на декарбонизацията върху руската икономика до 2030 и 2050 г. Това съобщи първият зам.-председател на Банката на Русия Ксения Юдаева на международния банков форум "Банките на Русия - XXI век", предава ТАСС.
"Сега разработваме дълги стрес тестове за руската икономика. Ще имаме две възможности: до 2030 г. и до 2050 г. Ще разгледаме макроикономическите последици, нашата работа ще бъде в допълнение към това, което прави Министерството на финансите. Искаме да обмислим как това ще се отрази на структурата на руската икономика", каза тя.
По-рано ръководителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина заяви, че декарбонизацията ще засегне паричната политика и всички икономически процеси, тъй като ще изисква огромни инвестиции. Тя припомни също, че централната банка ще провежда стрес тестове за устойчивостта на компаниите износители на фона на въвеждането на въглеродно регулиране.
"Според изчисленията на банката постигането на глобална въглеродна неутралност до 2050 г. ще струва на света 140 трилиона долара, или 3% от световния БВП годишно", посочи по-рано шефът на Сбербанк Герман Греф.
Според Греф последиците за бюджета на Руската федерация и доходите на населението в сценария за постигане на глобална въглеродна неутралност до 2050 г. също ще бъдат осезаеми. Доходите на населението може да спаднат с 14%, приблизително 5 трилиона рубли ще бъдат загубени за бюджета на Руската федерация до 2035 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.