Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай затвори над 1300 предприятия за тежки метали
Китай е затворил над 1300 предприятия за производството на тежки метали от 2016 г. насам като част от дългосрочен план за борба със замърсяването на почвите, предаде Ройтерс, позовавайки се на високопоставен представител на министерството на околната среда.
Замърсяването на почвата е сред най-големите и скъпоструващи проблеми за околната среда в Китай. Според последното общонационално проучване от 2014 г. около 16 процента от земята в Китай, което се равнява на територията на Монголия, е замърсена в различна степен от торове и пестициди, тежки метали, пластмаса и други химикали, посочва БТА.
Су Къцзин, директор, отговарящ за борбата със замърсяването на почвите в министерството на околната среда, изрази увереност на пресконференция днес, че до края на идната година Китай може да изпълни целта около 90 процента от замърсените селскостопански земи отново да станат годни за земеделие.
Разходите за почистване на замърсените почви варират от 500 юана (71 долара) до 2000 юана на му (му - китайска мерна единица, равняваща се на 0,67 кв метра). Това означава, че общо Китай ще трябва да отдели за тази цел трилиони юани. Според Су вниманието ще бъде насочено основно към борба с рисковете от замърсяване, а не към почистване на всеки отделен парцел.
Наред със затварянето на 1300 предприятия за добив и преработка на тежки метали китайските власти са "коригирали" близо 700 компании, работещи с кадмий, който е голям източник на замърсяване на ориза, каза чиновникът.
Борбата със замърсяването на почвата и водите е основна част от усилията на Китай да увеличи производителността на земеделието. Страната се опитва да произвежда повече храни в селскостопанските си райони особено предвид бързото увеличаване на населението.
През 2015 г. правителствено изследване установи, че тежките метали са замърсили най-малко 10 милиона хектара земеделски земи, което е намалило годишното производство на зърно с 10 милиарда килограма годишно.
През 2016 г. Пекин прие план за овладяване на замърсяването на почвите до 2020 година, като до 2030 година трябва да започне намаляване на нивата на замърсяване. Основен проблем обаче е финансирането на тези мерки, отбелязва Ройтерс.
Макар властите да заделиха фонд за проектите за почистване, от който през последните три години са отпуснати 28 млрд. юана, те са затруднени да предложат стимули и механизми за финансиране, особено в традиционно промишлени или селски региони, където цените на недвижимите имоти са твърде ниски, за да оправдаят разходите за почистване
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.