Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Скромната цел за икономически растеж може да се окаже скрит коз в ръкава на Китай
Целта на Китай за растеж от над 6% не е особено значима, тъй като тя много лесно може да бъде постигната, но това не е непременно нещо лошо, коментираха пред Си Ен Би Си водещи анализатори.
„Това е почти като да нямаш цел за растеж, тъй като тя е толкова лесна за постигане“, коментира Майкъл Хирсън, ръководител на отдел Китай и североизточна Азия в Eurasia Group.
Саймън Баптист, който е главен икономист в Economist Intelligence Unit (EIU), споделя това мнение.
„Тази цел ще бъде реализирана лесно. Това типът цел, която си задаваш, когато не искаш да има цел“, добави той.
Китайският ремиер Ли Къцян обяви миналата седмица, че страната цели икономически растеж от поне 6% през 2021 г. Това се случи по време на откриването на годишната среща на Народния конгрес – най-важното ежегодно политическо събитие в страната.
По-късно пред репортери той заяви, че целта не е ниска и че тя трябва да бъде в синхрон с тази за 2022 г., за да бъдат избегнати големите разминавания.
„Задавайки целта за растеж на брутния вътрешен продукт на ниво от над 6%, ние си оставихме отворени много възможности, което на практика онзачава, че може да има и по-бърз растеж“.
Според EIU китайската икономика ще нарасне с около 8,5% през 2021 г., което е с повече от 2 процентни пункта над официалната прогноза, казва Баптист.
Според анализаторите обаче задаването на ниска цел не е безсмислено
Според Хирсън тази цел отговаря на желанието на Китай да даде приоритет на качеството пред количеството.
„Тя дава послание към местните власти и останалата част на системата: Не се разтягайте, за да постигнете целта, и се фокусирайте се върху качеството на растежа. Смятам, че това е правилния подход“, каза той пред Си Ен Би Си.
Според Баптист предходните цели за растеж са създали „опасни дисбаланси в китайската икономика“, включително натрупването на дълг. Той обаче смята, че за 2021 г. не съществуват подобни рискове.
„Всъщност, фактът, че целта е доста под резултатът, който Китай вероятно ще постигне, показва, че икономическата политика ще бъда по-стегната и че фискалната и паричната подкрепа ще падне“, добави той.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.