Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стойността на Meta падна под $600 млрд., но може да е добър знак
Свиващата се пазарна капитализация на Facebook може да има една положителна страна за технологичния гигант – възможността за заобикаляне на нови антитръстови задължения, пише CNBC.
Компанията, която наскоро смени името си на Meta, затвори с пазарна капитализация под 600 млрд. долара във вторник за първи път от май 2020 г. насам. Акциите ѝ паднаха с 2,1%, което свали стойността ѝ до 599,32 млрд. долара.
Тази цифра – 600 млрд., се оказва и праг, който законодателите от Камарата на представителите на САЩ избраха за т.нар. „покрита платформа“ в рамките на пакет от законопроекти за конкуренцията, предназначени главно за технологичните гиганти. Ако Meta остане под този праг, може да избегне допълнителни препятствия, свързани с това как управлява бизнеса си и сключва сделки, докато по-големите фирми като Alphabet, Amazon, Apple и Microsoft стават обект на новите правила.
Може да отнеме доста време, докато някой от законопроектите стане закон, ако изобщо се случи. Текстовете все още подлежат на корекции дори, както първоначално е написано, законопроектите може да продължат да се прилагат за платформите за определен период от време след преминаването им под заложения праг. Законопроект на Сената, който скоро премина през съдебната комисия, всъщност използва по-нисък праг – 550 млрд. долара.
Все пак крайъгълният камък сочи към едно от предизвикателствата при изработването на закони, насочени към технологичната индустрия. Освен че трябва да се уверят, че законите не решават остарели предизвикателства до момента на приемането им, законодателите трябва да се опитат да обхванат избрана група компании.
Законопроект, който значително може да повлияе на Meta, ако компанията е считана за „покрита платформа“ до момента, в който законопроектът мине, е Законът за конкуренцията и възможностите на платформите. Той би затруднил покритите платформи да придобиват свои по-нови потенциални конкуренти. Meta вече се бори с антитръстов иск към съществуващото законодателство към Федерална търговска комисия, в който се твърди, че е използвала придобиванията на Instagram и WhatsApp, за да поддържа монополна власт.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.